Докато по-голямата част от света все още трудно възприема навлизането на изкуствения интелект, вече е ясно, че това не е бъдещето, а настоящето. Така започваме разговора с Иглика Александрова, B2B Key Account manager в iSTYLE България. Тя ни разказва за новостите в AI технологиите, представени от Apple на традиционната им конференция за разработчици (WWDC24) на 10 юни.
С последните нововъведения Apple и техните хардуерни и софтуерни продукти се налагат като лидер в сферата на изкуствения интелект. Светкавичното развитие в сектора изисква надеждни и ефективни инструменти за работа и Mac компютрите вече се отличават с незаменими AI функционалности.
Налице са няколко основни предимства, с които Apple и техните операционни системи променят работната среда за IT специалистите.
- Перфектна синхронизация между софтуер и хардуер

„Повечето от нас са чели за неограничените възможности на изкуствения интелект единствено в книгите на Айзък Азимов. Тогава ни изглеждаше като далечен мираж – плод на авторската фантазия. Фактът, че вече е реалност и имаме възможността да улесняваме работата и всекидневието си чрез AI функционалности, е благодарение на неуморните усилия на хиляди IT експерти от целия свят. Виждаме колко голям фокус са отделили и Apple на развитието на тези технологии в продуктите си“, споделя Иглика.
Компанията е известна с недостижимата симбиоза между хардуерните устройства и операционните им системи, особено с навлизането на Apple silicon (от M1 до M3 Pro и M3 Max чиповете). Още в предпроизводствената си фаза Mac компютрите са оптимизирани за максимална ефективност. С интегрирането на CPU, GPU и Neural Engine в самия чип се осигурява стабилна база за разработка и експериментиране със сложни AI модели. А macOS системата е базирана на Unix и предпочитана заради своята гъвкавост.

- От девелъпъри за девелъпъри
Mac компютрите разполагат с набор от вградени инструменти за разработка. Операционната система macOS включва интегрираната среда на Apple – Xcode, която поддържа различни езици като Python, Swift и C++. „През последните три години постоянно получаваме обратна връзка от разработчици в партньорски компании, които споделят колко е лесна работата с Python в различните версии на macOS“, разказва Иглика.

Жизненоважни инструменти като Jupyter Notebooks и библиотеки като TensorFlow и PyTorch могат да бъдат инсталирани и използвани без излишни усилия, а Apple осигурява и ценен съпорт за оптимална работна среда. Фреймуъркът Metal в macOS позволява директно да се впрегне силата на графичния процесор за сложни задачи свързани с AI. Metal е оптимизиран за високопроизводителни и бързи изчисления и е перфектен за процеси по обучаване на изкуствен интелект (machine learning workflows).
Девелъпърите могат да се възползват и от Metal Performance Shaders (MPS), за да ускорят още повече изчисленията на изкуствените невронни мрежи. Отличават се и дизайнът и качеството на Apple продуктите – Retina дисплеите от висок клас осезаемо помагат да се намали умората в очите след дълги часове работа. За AI разработчиците и анализаторите на данни е изключително важно да имат на разположение екрани с кристална яснота и прецизност, затова Mac е лесен избор.
Explore more
- Apple Intelligence: новият AI стандарт

Може да ви се струва, че изкуственият интелект и Apple нямат много допирни точки освен Siri – софтуерния асистент, представен преди 13 години. Но в последно време Apple усилено са работили по AI направлението и на 10 юни разказаха за няколко нови функционалности, които, изглежда, ще наложат нови стандарти в индустрията.
На първо място е Apple Intelligence – персонална интелигентна система, която поставя мощни генеративни модели в основата на личните устройства като iPhone, iPad и Mac. Тя се основава на личната информация и контекст на потребителя, за да даде възможно най-полезното и подходящо решение. Дълбоко интегрирана в новите операционни системи iOS 18, iPadOS 18 и macOS Sequoia и във всички вградени приложения, тя е хитро замислена като локален генеративен модел – извличането на информация и изчисленията се случват на самото устройство, свързват се със семантичния му индекс и, съответно, личната информация остава неприкосновена.
С новия Apple Intelligence Siri става още по-естествена, с много подобрения, свързани с езиковите модели и гласовите команди. Ако досега Siri е можела да ви попита дали да създаде напомняне за предстоящ полет, то с Apple Intelligence вече ще успява да изгради план за придвижване чрез Maps до дестинацията ви от летището, както и да предложи варианти за съобщение или имейл до колегите, с които имате среща след пристигането, в случай, че полетът закъснява.

С множеството възможности за генериране на текстове, изображения чрез Image Playground, новите Genmoji, транскрипция на разговори и други удобни функционалности, Apple Intelligence прави силна заявка за промяна на AI средата. В новите операционни системи ще има интеграция и с ChatGPT от OpenAI, което значително улеснява работата, без да е необходимо прехвърляне между приложения.
Mac компютрите са емблематични от десетилетия в професионални сфери като графичен дизайн, аудио и видео обработка и разработка на приложения и front-end и UI/UX проекти. Сега към тях се присъединява и разработването на технологии и приложения с изкуствен интелект. Новите функционалности ще стартират първо в САЩ, а след това и в Европа.
„Предстои да разберем кога Apple Intelligence ще стане достъпна и за нашия регион, но тези от вас, които работят по свързани проекти, може да имат възможността да се докоснат до нововъведенията и по-рано. Нямам търпение да чуя отзивите от първите експериментатори“, завършва Иглика. Едно е сигурно – предстои интересен и динамичен период в развитието на AI технологиите.