*Текстът е предоставен от InternetZalozi.com
Какво представлява API?
API е абревиатура на Application Programming Interface и накратко позволява на различни приложения или софтуерни програми да комуникират помежду си. Подобно на интерфейс на операционна система или мобилно приложение, създадени, за да бъдат ползвани от хора като негови потребители, API е интерфейс, създаден, за да бъде използван от софтуерни продукти.
Примери за API взаимодействия включват облачни приложения, комуникиращи със сървър или мобилни приложения, предоставящи данни на крайния потребител. Всеки път, когато използвате приложение на телефона или компютъра си, или влезете в Twitter или Facebook, вие взаимодействате с няколко различни API-та зад кулисите. Почти всички фирми, които използват всякакъв вид модерна технология, като например сайтовете за спортни залози, използват API на някакво ниво за извличане на данни, които клиентите да използват.
Как работят API и как ви помага да правите повече?
Можете да мислите за API по следния начин: крайният потребител желае да получи определена информация, която се намира на определена система, API получава тази поръчка, казва на системата какво да направи, след което я предоставя на крайния потребител. В този ред на мисли API е нещо като сервитьор в ресторант.
Важно е да се отбележи, че докато уеб API-то е най-често срещаното, то не е ограничено до използване само в мрежата.
Повечето уеб API-та се намират между приложението и уеб сървъра. Техническки погледнато, потребителят инициира API заявка, изисквайки от приложението да направи нещо. Приложението от своя страна ще използва API-то, за да накара уеб сървъра да направи съответното нещо. Накратко, API е посредникът между приложението и уеб сървъра. Всеки път, когато използвате софтуер за комуникация с друг софтуер или онлайн уеб сървър, вие използвате API, за да получите информацията, от която се нуждаете.
Видове API-та
Най-честата дискусия, която ще чуете за API, обикновено се фокусира върху тяхното използване в уеб технологиите, но както вече споменахме по-рано, API не се ограничава единствено до уеб услуги.
REST API
RESTful API или „ representational state transfer“ е вид софтуерен дизайн, който дава достъп до данни (известен още като „уеб ресурси“) чрез използване на унифициран и предварително дефиниран набор от операции. Над 70% от всички публични API-та използват REST, поради неговата бърза производителност, надеждност и способност за мащабиране чрез повторно използване на модулни компоненти, без да се засяга системата като цяло.
Как работят REST API?
Когато клиентска заявка (API request) е направена чрез RESTful API, тя прехвърля информация относно състоянието на ресурса към заявителя или крайната точка. Тази информация се доставя в един от няколко формата чрез HTTP: JSON, HTML, XLT, Python, PHP или обикновен текст. JSON е най-популярният файлов формат за използване, тъй като е езиково неутрален скрипт, правейки го четим както от хора, така и от машини.
Нещо друго, което трябва да имате предвид: хедърите и параметрите също са важни в HTTP методите на RESTful API HTTP заявката, тъй като те съдържат важна информация за идентификатора по отношение на метаданните на заявката, оторизация, унифициран идентификатор на ресурс (URI), кеширане, бисквитки и т.н. Има хедъри на заявката и хедъри на отговора, всеки със собствена информация за HTTP връзка и кодове относно статуса.
Има четири части на REST API заявка:
● URI – унифициран идентификатор на ресурсa, който е URL адресът, известен също като „крайна точка“;
● HTTP метод – най-често GET или POST;
● Хедъри – включват токени за удостоверяване, дефинират формата на данните на отговора, налагат ограничения на скоростта и изпълняват други административни задачи;
● Тяло – същинската част на заявката
SOAP API
SOAP, или „Simple Object Access Protocol“, е малко по-сложен от REST, защото изисква повече предварителна информация относно сигурността и как ще изпраща съобщения.
SOAP разчита до голяма степен на XML и дефинираната му структура, което определя рамка за комуникацията. Всяка операция, предоставяна от услугата, е изрично дефинирана, заедно с XML структурата на заявката и отговора за тази операция. Всеки входен параметър е аналогично дефиниран и обвързан с тип: например integer, string или някакъв друг сложен обект.
BROWSER API
Браузърът е в състояние да създаде голямо разнообразие от потребителски изживявания, като например възпроизвеждане на музика, показване на сложни анимации и реагиране при дейност с мишката или клавиатурата. Браузърът дава контрол върху тези изживявания на уеб програмистите именно чрез BROWSER API-та, използвайки Javascript за манипулиране на HTML-а.
iOS/Android API
Подобно на BROWSER API, всяка мобилна платформа има свой собствен набор от API-та, който предоставя на програмистите необходимите инструменти за създаване на преживявания за техните крайни потребители. Разработчиците на приложения могат да използват тези API-та за предаване на данни към хардуера на устройството, да използват сензор от хардуера като камера, да възпроизвеждат музика или видео и т.н.
Какво е API за спортни залози и как се използва от онлайн букмейкърите?
В наши дни фокусът върху подобряването на онлайн света на хазартния бизнес е изключително ярък, а интерфейсът за програмиране на мрежови приложения може да е полезен и удобен както за букмейкърите, така и за залагащите. API-тата за спортни залози са основен инструмент при интеграцията на данни в платформите за онлайн залози. Всички приложения за спортни залагания използват API-та като те могат да бъдат променени според предпочитанията на букмейкъра.
Програмист, работещ в букмейкърска компания „X“ може да използва едно добре програмирано API, за да предостави важна информация като коефициенти, отборни статистики и други данни необходими на потребителите, за да правят онлайн залози. Възможностите на този тип API-та обаче не спират до тук.. Те могат и да показват резултати в реално време на предлаганите спортни събития в сайта на оператора.
По същество, всяка платформа за спортни залози може да се персонализира с помощта на API.
Ползи от API за спортни залози
● Автоматизация – по-бърз работен процес и незабавна актуализация;
● Приложение – благодарение на пълния достъп до интерфейса, доставката на нови функции и актуализации е гъвкава и по-бърза от всякога;
● Актуални данни – всеки вид новогенерирана информация е достъпна за всички потребители наведнъж;
● Персонализиране – букмейкърът може да променя съдържанието според нуждите си;
● Адаптация – тази технология поддържа пренос на данни и последващото им наблюдение на по-високо ниво.
Откъде спортните API-та получават своите данни?
Спортните API-та извличат информация от много източници. По време на спортните събития данните се съхраняват с помощта на компютърни системи. Данните включват всичко, което бихте искали да знаете за даден мач, кой е вкарал гол, притежание на топката и т.н. Ето кои са източниците на данни:
1. Уебсайтове
В повечето случаи спортната информация се публикува на уебсайтове. В такива случаи АPI-то събира справките и ги съхранява в базата данни. Информацията може да бъде във всякаква форма, като често това е доклад или документиран анализ, взети от уебсайтове, които редовно актуализират данните за лиги, първенства, играчи и т.н.
2. Спортни медии
Спортните медии обикновено оповестяват резултатите от спортни събития веднага след приключването им. Тези медийни групи и компании, отразяващи спорта, след това поставят информацията си в своята база данни, която автоматично става достъпна за спортните API-та.
3. Спортни анализатори
Информацията може да бъде предоставена на API-то и ръчно. Доставчиците на спортни API-та имат екипи, които работят за събирането на данните и преобразуването им. Наетите от тях професионалисти анализират събитията и резултатите в реално време, след което записват своите статистики, правейки ги достъпни за спортните API-та.