Максим Поляков вече четири години е част от екипа на глобалната софтуерна компания DataArt, където работи като Senior Data Science специалист и разработчик в областта на изкуствения интелект (AI/ML). Той се е утвърдил като ключова фигура, която помага на колеги от цял свят да подобрят своите умения в областта на AI и да се справят с предизвикателствата на IDLE периода, през който служителите не са ангажирани с проекти.
Как AI обучението помага да се преодолее IDLE периодът
Преди половин година нивата на IDLE в DataArt са по-високи от обичайното, но успоредно с това интересът към генеративния AI нараства сред клиентите на компанията. Именно в това Максим и екипът му виждат възможност да използват тази тенденция, за да обучават свои колеги и да им предоставят нови възможности за професионално развитие.
„Разработихме AI курс, който се оказа доста успешен“, споделя Максим. „Дори опитни специалисти – като старши frontend разработчици и data инженери – започнаха от позиции като junior AI специалисти, а след това бързо се развиха и напреднаха. Днес някои от тях вече са на средно ниво. Всяка завършена програма има своя собствена история на успех“, разказва Максим.
Как работи обучението?
AI курсът на DataArt е интензивен, но предоставя и значителна свобода. „Когато си в IDLE, можеш да завършиш курса за около два месеца“, обяснява Максим.
Обучаващите се получават задачи, но имат свободата сами да избират как да ги решат. Програмата включва два основни етапа за оценка на участниците:
- Преглед на код. Проверява се качеството на написания код като симулация на работата в реален проект.
- Техническо интервю. Оценяват се знанията и уменията на кандидатите, като успешно преминалите този етап получават шанс да започнат като junior AI специалисти.
„Много от колегите, които участват в програмата, ми помагат и самият аз да надградя познанията си“, признава Максим. „Понякога виждам решения, които не бих използвал. Питам ги защо са подходили по този начин, а те ми показват нови статии, които са чели, или методи. Това е двупосочен процес.“
Пътят към Data Science
Максим определя себе си по-скоро като специалист по Data Science, отколкото AI/ML разработчик. „Data Science е по-интересен за мен, защото откриваш прозрения от данни чрез алгоритми. Това е идеалната комбинация от математика и програмиране.“
Още в университета, където изучава приложна математика и механика, Максим се запознава с езици като .NET и C++, но открива истинското си призвание, когато започва да работи с Python.
Ролята на английския език и меките умения в кариерното развитие
Преди да започне работа в DataArt, Максим не се чувства уверен с английския си език. „DataArt беше първата ми международна компания. Тя ми даде възможност да работя с клиенти от цял свят и така подобрих значително своите комуникационни умения. Това е ценен опит за всеки, особено в глобалния свят, в който живеем. Техническите знания, пък било то и нишови, съвсем не са достатъчни“, допълва той.
Explore more
Бъдещето на изкуствения интелект
Максим гледа с оптимизъм към развитието на AI. „Не мисля, че AI ще замени хората. Неслучайно една от технологиите се нарича Copilot – тя помага, а не действа против нас. В бъдеще AI ще се превърне в основно умение за всички професии, така както сега всеки знае как да използва Excel или Word. Същото ще стане и с основните умения за работа с AI.“
Според него AI не е само технология на бъдещето, но и ключ към нови възможности. Специалистите, които съумеят да се възползват от тези възможности, ще откриват не само нови хоризонти за себе си, но и ще допринесат за развитието на IT сектора като цяло.