„Следващия път, когато използвате смартфона си, спомнете си, че част от разработката му се дължи именно на работата на софтуерни инженери и IT специалисти от България.“
Думите са на Пламен Тотков, Technical Product Owner в ICT Strypes, който разказва пред DEV.BG за приноса на един от екипите в компанията в развитието на цяла една индустрия в световен мащаб, свързана с производството на микрочипове, каквито ще откриете във всяко едно съвременно електронно устройство.
В началото на 2024 г. Пламен е сред представителите на ICT Strypes, които имат възможност да се убедят от първо лице колко значима е работата му по проект за един от водещите световни производители на литографски машини директно във фабриката за производство на микрочипове на техен клиент в САЩ.
Това е само още едно напомняне, че истински мотивиращият фактор в работата са не толкова социалните придобивки и бонусите, колкото осъзнатият принос към развитието на най-използваните технологии в днешно време.
Проектът: Обновяване на софтуера на литографските машини
В ICT Strypes Пламен отговаря за развитието на продукт, който управлява обновяването на софтуера в машините, с които се произвеждат микрочипове. Задачата на екипа е изключително отговорна, тъй като клиентите очакват максимална прецизност и непрекъсваемост на производствения процес.
„Всички знаем колко досаден може да бъде един ъпдейт на софтуера на телефона или компютъра ни, който сякаш продължава цяла вечност. А сега си представете колко критичен става въпросът, когато говорим за машина с размерите на малка къща, която трябва да работи за бизнеса ви непрестанно, за да не губите пари“, разказва Пламен.
„Ако машината не може да работи без прекъсване, когато обновяваме софтуера ѝ, то тогава спирането трябва да е за минимален период от време и процесът на обновяване да се осъществи прецизно, светкавично бързо и без никакви грешки. Именно това е наша грижа в рамките на проекта и софтуерното решение, което разработваме за партньора ни през последните 5 години“, допълва още той.
Признание от най-високо ниво
Всеки разработчик, инженер, архитект или създател мечтае за момента, в който вижда резултата от вложения труд под формата на краен продукт. През изминаващата година Пламен има привилегията на живо да демонстрира потенциала на софтуерното решение, разработено от ICT Strypes, за един от най-големите клиенти на своя партньор на една от локациите му в САЩ.
„За да докажем нуждата и ползите от нашия проект за клиенти, които разполагат с литографски машини, трябваше да открием т.нар. „бета тестъри“, които да изпробват решението за своя бизнес“, разказва той.
Затова в екип с lead designer-а в ICT Strypes и представители на партньорите на компанията заедно посещават фабриката за микрочипове на един от най-големите световни производители. Така правят безупречен update на софтуера на една от техните машини. „Трудно се описва вълнението, което можеш да изпиташ на живо, предвид внушителната инфраструктура, техника, мерки за сигурност и безопасност, както и необходими критерии, които трябва да покриеш, за да достъпиш изобщо територията на завода“, спомня си Пламен.
А по думите му още по-трудно се описва удовлетворението, когато осъзнаеш, че си представил на клиента си решение, което ще улесни и подобри работата му, което ще поиска да внедри в цялостното си производство, и което в утрешния ден ще бъде търсено и от всичките му конкуренти. „След подобен успех можеш само да празнуваш и да поздравиш екипа и себе си с постигнатия резултат.“
Explore more
Партньорство, визия и стратегия в основата на успеха
Според Пламен този успех на екипа е плод на цялостното отношение и нагласа към работата и развитието на софтуерния продукт от страна на ICT Strypes. Затова споделя няколко ключови препоръки за спечелване на клиентското доверие при работата по подобни сложни решения в IT индустрията.
„На първо място отбелязвам ролята ни на софтуерни инженери, а не просто на програмисти и разработчици на софтуерен продукт. Разликата е фундаментална, тъй като ние мислим за бизнеса на клиента и за дългосрочното въздействие от работата ни върху него. Управляваме жизнен цикъл на продукта, в рамките на който трябва да отговорим на реални и потенциални бизнес нужди и постоянно да развиваме решенията си в тяхна полза“, уточнява Пламен.
Наскоро в компанията попадат в ситуация, при която получават заявка за внедряване на функционалност, която обаче вече е предвидена и разработена. Така поднасят приятна изненада на партньорите си. „Именно това се получава, когато отношенията между двете страни са не „клиент – доставчик“, а бизнес партньор към бизнес партньор. И именно това вярвам, че отличава екипа ни и ICT Strypes от повечето доставчици на софтуерни решения в днешно време“, казва Пламен Тотков в заключение.