Каква е първата ви асоциация, когато чуете “дигитална трансформация” или “облачен компютинг” (cloud computing)? Може би технология, бизнес процеси, инвестиции, развитие? 91% от участниците в проучване на IDG от 2019 г. сред експерти, вземащи решения в областта на информационните технологии, споделят, че организацията, в която работят, планира изграждането на дигитална бизнес стратегия или тя вече е в действие. Сред едни от най-често срещаните цели, които бизнесът залага при нейното изграждане, са създаване на по-добро изживяване на клиентите, подобряване на ефективността на процеса чрез автоматизация и стимулиране на нови приходи. Проучването още показва, че за съответната година средно организациите са планирали да похарчат 15,3 милиона долара за цифрови инициативи, 59% от които са разпределени за технологии, а 41% за хора и умения.
Международното турне C3 Global Cloud Skills Tour се фокусира именно върху ролята на хората и техните умения. На 11 март 2021 г., Асоциацията на водещите партньори за обучение (LLPA) ще проведе конференция, свързана с дигиталната трансформация и облачните умения за първи път в България, домакин на изданието у нас е консултантската компания ITCE. Събитието е част от Global Cloud Skills Tour – серия от конференции, резултат от сътрудничеството на LLPA с Microsoft, които ще се състоят в 15 различни държави през 2021, като ще засегнат развитието на ключови умения и знания, нужни за ефективното преминаване към облачни технологии.
“България има чудесни възможности за още по-голям напредък в посока дигитализация и облачни технологии, както за местните компании, така и за многобройните български ИТ консултантски компании и екипи, които работят за чуждестранния пазар. Има обаче необходимост от постоянно развитие на хората и техните умения, за да могат тези екипи да бъдат още по-конкурентоспособни спрямо други страни”, споделя Гергина Георгиева, мениджър маркетинг и продажби, ITCE.
“Неслучайно влиятелните Gartner предвиждат потенциално забавяне в миграциите към облачни решения от порядъка на 2 години само поради изоставане в развитието на уменията. Според тях пазарите, които не успяват да обучат и сертифицират професионалисти в облачни технологии, за да покрият търсенето – са тези, които ще изостанат в близкото бъдеще. Затова наша цел е да създадем повече възможности сред местните специалисти за учене и усъвършенстване и чрез C3 Cloud Skills Tour да захраним с идеи и практики компаниите на организационно, екипно и индивидуално ниво”, добавя още Гергина.
Основните теми в програмата на събитието са как да адресираме липсата на ключови умения и да насърчаваме културата на активно учене и развитие в екипи и организации. Участниците ще получат и съвети относно планирането и развитието на своите ролеви умения, както и насоки, свързани с най-новите практики в Azure, PowerBI, Microsoft 365, Data и други.
В инициативата могат да се включат ръководители на компании, HR и CLO мениджъри, партньори, представители на държавни IT отдели, университети и колежи, както и IT, Cloud, Data и AI специалисти.
Сред говорителите на конференцията са водещи ментори и специалисти като Михаил Матеев – старши архитект по разработка на технологични решения за EPAM Systems и регионален директор на Microsoft, Димитър Георгиев, старши консултант и ръководител обучения в ITCE, Светослав Спасов, управляващ директор на KPMG, Вилфрид Парубек (Wilfried Paroubek), изпълнителен директор за Microsoft Learning, както и Екатерина Маринова, старши мениджър в областта на дигитални трансформации и иновации в Райфайзенбанк България.
C3 Global Cloud Skills Tour ще акцентира на техническите и меки умения, нужни за ефективна работа с този вид иновация. Поредицата от събития представлява част от модела за cloud сертификация на Асоциацията, който включва услуги за обучение, сертифициране и отчитане на резултати.