Чисто дистанционният режим на работа остава назад във времето на пандемията. Днес по-популярни са хибридните модели на работа, които трансформират работната сила в „облаци на таланти“. Това означава, че компаниите набират и ангажират експерти не само от даден град или държава, а и от региона, дори от целия свят, за задачи, базирани на проекти. Това развитие изисква нови решения за управление на глобалното сътрудничество и разнообразието в работната сила.
Дистанционната работа, възможността за гъвкав работен ден и допълнителната здравна застраховка са трите най-важни социални придобивки, които IT служителите в България ценят в дадена позиция за работа. Това показа проучване на българския Job Board на технологичната компания DEV.BG от 2024 г. Друг важен извод е, че според предоставените от компаниите данни очакванията на служителите в голяма степен се срещат с реалните предложения в IT индустрията, ако се разглеждат сумарно всички придобивки.
Частично гъвкаво работно време предлагат 66% от компаниите, докато 20% осигуряват изцяло гъвкаво работно време според последните данни на DEV.BG. Същевременно възможност за хоумофис предлагат 55,42% от фирмите, а още 28,34% предоставят хибриден модел.


Какво предлага хибридният модел на работа?
Технологиите за хибридна работа се отнасят до инструменти, предназначени да активират и оптимизират работни среди, които съчетават настройки за отдалечен режим и настройки за работа в офиса. Това включва различни софтуерни и физически инструменти, които поддържат сътрудничество, комуникация и изпълнение на задачи независимо от местоположението на дадения служител.

Използването на софтуер за хибридна работа помага на организациите да преодолеят бариерите, да подобрят сътрудничеството си и да гарантират продуктивността на целия екип, независимо кой от членовете работи от дома си, в офиса или на друго място. Най-често срещаните инструменти за хибридна работа са:
- Инструменти за планиране на работното място. Предоставяне на полезна информация за използването на пространството, помагайки на организациите да създадат динамична и адаптивна работна среда.
- Инструменти за сътрудничество. Те предоставят канали за проследяване на напредъка, за споделяне на идеи и за управление на файлове. Приложения като Zoom, Slack и Microsoft Teams помагат на екипите да останат свързани, осигурявайки безпроблемна комуникация и сътрудничество.
- Канали за комуникация. Задействането на комуникация в реално време за отдалечени екипи има нужда от видеоконференции или виртуални зали за срещи.
- Инструменти за управление на заявки. Свързаните с проекти заявки от служители, клиенти и изпълнители може да бъде улеснено чрез централизиран софтуер.
- Физически инструменти. Хибридно работещите служители имат нужда от специфичен хардуер и консумативи за поддръжка на дистанционна работа.
- Инструменти за данни и отчитане. Събират данни за използване на офиса, за производителност и други показатели, необходими за управление на хибридна работа. Тук помощ на HR оказва и изкуственият интелект.
Технологиите за хибридна работа позволяват на HR професионалистите да се ориентират в сложността на гъвкавата динамика на работещите служители. Тези инструменти се появиха през последните няколко години като част от технологичните тенденции в HR областта, особено при преминаването към дистанционна работа по време на пандемията.
Технологията за хибридно работно място насърчава свързаността и сътрудничеството, подхранва екипния дух и добрата фирмена култура. Той улеснява комуникацията, за да гарантира, че служителите се чувстват ангажирани и свързани независимо от техните работни условия.
Тези инструменти предоставят ценни данни за ангажираността, поведението, предпочитанията и представянето на служителите. Специалистите по човешки ресурси могат да използват тези прозрения, за да вземат информирани решения, да разработват стратегии и да използват софтуер за изживяванията на служителите и за подобряване на тяхната удовлетвореност.
Explore more
Четиридневна работна седмица?
Все повече компании експериментират с четиридневни работни седмици и гъвкави модели на работа, за да подобрят баланса между работа и свободно време. Тези инициативи създават по-удовлетворени служители и укрепват работодателските марки на компаниите, но успехът зависи от правилното им прилагане.

Тестовете за по-кратки работни седмици показват, че производителността може да се запази или дори увеличи въпреки по-малкото работни дни. Това обаче все още предстои да се докаже в по-голям мащаб.
От друга страна, индивидуализирани графици позволяват на служителите да адаптират работата към житейските си нужди. Подобрените условия на труд допринасят за по-висока мотивация и повишена способност за задържане на таланти.
Това развитие показва, че гъвкавостта е ключов фактор за работните места на бъдещето.
Чрез използването на HR технология организациите могат ефективно да управляват гъвкави модели на работа и да поддържат благосъстоянието и производителността на служителите.
Партньорско съдържание на DEV.BG и Digitalk. Статията е публикувана в априлското издание на Digitalk Report, посветено на tech иновациите в управлението на таланти.