+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

92-9 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

7 съвета за начинаещи програмисти от най-младия Director of Engineering в Delasport

Текстът е предоставен от Delasport

Кирил Драгомиров е най-младият Director of Engineering в Delasport, като негов фокус е отделът, който разработва цялостната платформа на компанията. Кирил започва пътя си в Delasport като програмист и в кратък срок успява да израсне до team lead, след това до мениджър на няколко екипа и в крайна сметка – до директор на една от най-динамичните и бързо развиващи се дивизии.

В модела си на работа той успява да съчетае креативното с високотехнологичното, което води до иновативен и устойчив продукт, използван на 4 континента. Кирил успява да мотивира хора от различни поколения да работят в един екип, което помага за качествената работна среда. Това от своя страна дава голямо поле за развитие.

В следващите редове Кирил разкрива част от наученото както от работата си като програмист, така и от позицията си на директор на голям отдел.


Като инженерен директор имам привилегията да работя с голям брой талантливи и креативни програмисти. Според мен мотивацията и амбицията играят колосална роля в развитието на човек – както обичам да казвам: „Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му“. И докато най-важното е да проектираме мечтите си и да изготвим план как да ги осъществим, не трябва да се надпреварваме с времето, а да направим план за качественото си развитие.

Няма лесно начало, но няма и непостижими мечти. Както вече стана дума, последователното изпълнение и отдадеността на човек са ключови в това да постигне дори нещата, които смята за невъзможни. Всеки има уникални умения, но тези, които растат в кариерата си, често имат подобни качества, навици и практики. 

Днес те питаме…

Kаква нетна месечна заплата получаваш в IT сектора?
Loading ... Loading …

Ето седем, които събрах въз основа на опита си като Director of Platform Engineering в Delasport.

Овладейте основите. Може да е изкушаващо да преминете към най-новите frameworks и инструменти, но стабилната основа и принципите са от съществено значение, за да можем както да изграждаме, така и лесно и безпроблемно да надградим и разширим вече съществуваща функционалност.

Съсредоточете се върху разбирането на алгоритми, структури от данни и основна софтуерна архитектура и да не забравяме – тествайте се! Проверката на кода и разписването на тестове ще ви помогнат да разгърнете още повече потенциала си. Тези основи са ключови в адаптирането към всеки език или framework, с който ще се сблъскате.

Усвоете нагласа за растеж (growth mindset). Вашата способност да учите и да се адаптирате е по-ценна от всяко специфично умение. Не се страхувайте да излизате от зоната си на комфорт – така израствате. А да чувате за нови технологии не трябва да ви плаши, това ще бъде често срещано явление, което трябва да ви радва и мотивира. Технологиите ще се променят във времето, както и най-добрите практики.

Бъдете отворени за обратна връзка, търсете възможности да учите и гледайте на предизвикателствата като на възможности за растеж. Не се страхувайте да признаете това, което не знаете – това е първата стъпка към научаването на нещо ново.

Приоритизирайте чистия и разбираем код. Писането на работещ код е важно, но писането на код, който другите могат да разберат и поддържат, е още по-важно. Отдайте приоритет на елегантния код, като поддържате всичко максимално изчистено и красиво. Не забравяйте, че кодът се чете много по-често, отколкото се пише, така че винаги мислете за следващия разработчик, който ще трябва да разбере работата ви.

И още нещо изключително важно – не се ядосвайте, когато някой ви разглежда кода и го оценява. Растем заедно с останалите. Коментарите, които ще получите, са забележки, които ще ви помогнат утре да бъдете още по-смели и силни в заданията си.

Explore more

Виж
Istio обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Hibernate обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Spotfire обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
UIkit обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Разберете бизнес контекста. Твърде често програмистите се фокусират единствено върху техническите детайли и губят от поглед по-голямата картина. Отделете време, за да разберете целите на вашата компания, нуждите на вашите клиенти и контекста на пазара. Бъдете проактивни, бъдете любопитни и се опитайте да влезете в кожата на отсрещния, които ще използва „големия нов фийчър“. Това ще ви помогне да вземате по-интелигентни решения, да приоритизирате задачите по-ефективно и да произвеждате софтуер, който наистина носи добавена стойност.

Още нещо – ще можете да съветвате за решения, които биха оптимизирали реализацията от към човешки, финансов ресурс и време.

Развийте силни комуникационни умения. Техническите способности са само част от пъзела на успеха. Важно е да можете ефективно да комуникирате идеите си, да слушате обратната връзка и да работите в екип. Двама са винаги по-бързи и по-силни от един. Екипната работа всъщност е на мода и ще остане така. Комуникирайте, споделяйте идеи и бъдете част от екипа.

Добрата комуникация може да преодолее пропуските, да предотврати недоразумения и да насърчи по-сплотена и продуктивна екипна среда.

Тествайте рано и често. Не чакайте до края на проект, за да започнете да тествате своя код. Тестове, тестове, тестове! Правило, което избягваме да приемем, но всъщност започваме да уважаваме и ценим, за жалост, на етап, в който се чудим: „защо отново не работи… аз добавих само един if.“

Направете тестовете неразделна част от своя процес на работа. Писането на unit тестове и въобще test-driven development (TDD), може да спести безброй часове отстраняване на грешки и да осигури по-висококачествен софтуер. И една подсказка – още повече да разчупи призмата, през която виждате следващата голяма задача.

Намерете си ментор и бъдете ментор. Бъдете ментора, който искате да имате. Ученето от опита на другите може значително да ускори растежа ви. Потърсете ментор, който може да ви напътства, да ви предложи съвет и да ви даде ценна обратна връзка. Доверете му се, той иска да бъдете също толкова добри, колкото него!

В същото време не се колебайте да споделите знанията си с по-новите от себе си. Споделянето на вече наученото ще ви направи по-уверени, ще ви накара да стъпите още по-здраво на пътеката към успеха. Преподаването е един от най-добрите начини да задълбочите разбирането си.

Като се фокусирате върху тези седем области, вие не само ще развиете силни технически умения, но и ще се позиционирате като ценен член на екипа. Може би все още не знаете, но екипът ще се превърне в още една част от вас, за която ще се тревожите и ще растете. Ще бъдете човек, който разбира както собствения си занаят, така и бизнеса на компанията, за която разработвате „големите епици“.

Не забравяйте, че вашият път като програмист е маратон, а не спринт. Стремете се постоянно към знание и развитие, защото с всеки написан ред код изграждате по-силна, по-умела и по-добра версия на програмиста у вас. Никога не спирайте да учите – прогресът е пътят към успеха!