От този месец Ивайло Христов е новият заместник управител на офиса във Варна на DataArt, глобална софтуерна компания, разработваща технологични решения за клиенти от различни индустрии. Преди да заеме този пост, Ивайло има дългогодишен опит в областта на човешките ресурси и подбора на кадри.
В момента отговаря за цялостното развитие на дейностите на компанията в региона, включително подбор на кадри, поддържане на екипа и развитие на партньорства. Ето какво сподели той за потенциала на Варна в IT сектора, предизвикателствата пред индустрията и плановете на DataArt за развитие.
През юни отбелязахте две години от откриването на офиса на DataArt във Варна. Как е структуриран екипът Ви, какъв е профилът на хората там и какви са Вашите основни отговорности?
През изминалите две години изградихме екип от 30 души, като по-голямата част от тях са senior разработчици. Успяхме не само да намерим подходящите хора за основните мейнстрийм технологии, но и да привлечем нови попълнения с по-нишов и специфичен профил, като например Flutter, NetSuite и Ruby програмисти.
Структурата не само във Варна, но и във всички наши офиси е плоска, т.е. нямаме строга йерархия и стриктен мениджмънт, а се стараем всеки в екипа да се чувства комфортно и да има свобода да изразява идеите и позициите си.
Тъй като DataArt е глобална компания с географски разпределени екипи, много често хората, споделящи един и същи офис, не работят по един и същ проект. Въпреки това правим така, че те да се опознаят, да прекарват добре времето си както в офиса, така и извън него. Именно затова организираме и доста инициативи, които целят да сплотят колегите и да им дадат възможност да общуват в по-неформална обстановка.
Що се отнася до моите отговорности, аз стартирах в компанията като recruiter за Варна, а от този месец поех ролята на заместник управител на варненския офис на DataArt. Вече отговарям за цялостното развитие на дейностите ни в тази локация както от гледна точка на подбора на кадри и поддържането на екипа, така и по отношение на различни партньорства и инициативи.
Как се справяте със забавянето на ръста в IT сектора и какви мерки предприемате, за да поддържате стабилността и развитието на DataArt Варна?
В момента в сектора определено има предизвикателства и някои компании дори прибягват до сериозни съкращения на екипа. За щастие в DataArt като цяло, както и във варненския ни офис в частност, не са предприемани такива драстични мерки.
Стараем се да работим усилено в две направления – ангажиране и задържане на текущите ни хора и фокус върху ключови отворени позиции, където имаме реален шанс да намерим подходящите специалисти в сравнително кратък срок.
Вярвам, че първото е в основата на устойчивия растеж в дългосрочен план, а второто ни помага да се адаптираме към текущата ситуация и да намерим правилните кадри за проектите въпреки трудната обстановка и предизвикателствата в IT сектора.
Променя ли изкуственият интелект подхода на DataArt към подбора на кадри и как ще се отрази силното му навлизане върху IT сектора като цяло?
Не бих казал, че изкуственият интелект (AI) промени особено подхода ни към подбора. За нас все още остава ключово изграждането на връзка с кандидатите още от самото начало, с което изкуственият интелект няма как да ни помогне, поне на този етап.
Забелязва се обаче тенденция кандидатите да използват усилено ChatGPT по време на технически интервюта, като в момента активно работим върху намирането на решение на този проблем.
Що се отнася до навлизането на AI в IT сектора, то промените са значително по-осезаеми. DataArt успя да реагира бързо на тази тенденция, създавайки вътрешен AI & ML Lab. DataArt Labs са динамични общности от експерти, чиято колективна експертиза добавя допълнителна стойност към услугите ни. Екипът на AI & ML Lab е посветен на разработването и внедряването на най-новите технологии в областта на изкуствения интелект, сред които Generative AI, NLP, Computer Vision, Data Science и други.
Какви са Вашите планове за развитието на DataArt Варна през следващата година с оглед на икономическите и технологичните предизвикателства?
Една от основните стъпки, които ни предстои да предприемем, е смяната на локацията на текущия ни офис. Вярвам, че присъединяването ни към общността на Switch CoWorking Space и преместването ни в тяхното ново споделено пространство ще ни позволи още повече гъвкавост и възможност да затвърдим корпоративната си култура, свързана с екипност, свобода и баланс между работа и личен живот.
С оглед текущата ситуация в IT индустрията, не очаквам значителен растеж през следващата година. Основната ни цел е да запазим всички хора от екипа и да привлечем нови, където е възможно.
Има противоречиви тенденции относно работата от разстояние – при някои компании тя се затвърждава, а при други се наблюдава връщане в офиса. Каква е ситуацията в DataArt и по-конкретно във варненския офис?
При нас не се забелязва такава тенденция. По-голямата част от колегите работят от вкъщи, а офиса използваме като място за социализация. В DataArt remotе режимът съществува много преди пандемията и преди масовото му навлизане в IT сектора.
Не възнамеряваме да променяме това и не планираме да задължаваме хората да работят в офиса, освен ако те самите не пожелаят. В крайна сметка всеки сам преценява как се чувства най-продуктивен и избира работното си място.
Explore more
Какви са стратегиите на DataArt за справяне с конкуренцията в региона и как се стремите да се отличите на пазара на труда?
Това, което ни отличава, е нашата фирмена култура и ценностите, които изповядваме. В DataArt сме наясно, че удовлетворението от работата означава човек да се развива непрекъснато, да бъде част от общност, която го подкрепя, да се грижи за благосъстоянието си и да получава възнаграждението, което заслужава.
Затова ние сме “Partners for Progress” не само за нашите клиенти, но и за колегите, като им осигуряваме среда, в която да се развиват и да достигат нови хоризонти в своята кариера.
Какво влияние оказват местните IT събития и конференции върху технологичния бранш във Варна и DataArt участва ли в тези инициативи?
Всяко събитие, което има за цел да събере на едно място IТ общността и да позволи на хората да обменят знания и идеи, оказва благоприятно влияние върху технологичния бранш в града.
За трета поредна година подкрепяме осъществяването на VarnaConf, част от IT Tour. Също така двама наши колеги водят лекции в Advance Academy, което ни позволява да споделяме опит с хора от Варна, които тепърва навлизат в IT сферата.
Активно промотираме сред местната общност и различните наши глобални инициативи като IT Camp, Proggy-Buggy, IT Talks. Надявам се, че с преместването ни в новия офис ще имаме възможност да организираме всички тези събития и на живо, за да може да бъдем още по-близо до хората.
Смятате ли, че Варна има потенциала да се развива като технологична дестинация и от какво ще зависи това?
Развитието на Варна като технологична дестинация минава през две основни направления. От една страна, местната администрация трябва да създаде бизнес среда, която да стимулира стартирането на технологични компании и да привлича инвестиции от международни компании като DataArt.
От другата страна са университетите в града, които трябва да подготвят хората спрямо тенденциите в IT индустрията, за да могат след това те да бъдат конкурентни и успешни.
Ако и двете страни свършат добре своята работа, то несъмнено Варна ще реализира своя огромен потенциал в сектора и много компании ще изберат града за развитието на бизнеса си.