+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

68-35 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Данните – новата вселена, която откриваме

Текстът е предоставен от Телерик Академия

Ако преди векове хората са вдигали поглед към звездите в търсене на отговори, днес посоката е различна – гледаме към данните

Те са новата вселена, която човечеството се стреми да изследва и използва така, че да взима информирани решения. В бързо променящата се бизнес среда данните са крайъгълният камък за всеки успешен бизнес. Но, за да имат стойност, е необходима експертиза – специалисти, които могат да ги събират, обработват и структурират така, че да бъдат полезни.

Тук идва ролята на инженерите на данни (data engineers) – специалистите, които дават смисъл на информацията, като изграждат инфраструктурата, върху която бизнесът взема своите решения. Значението на тяхната работа се подкрепя от нарастващата нужда от такива професионалисти – според Световния икономически форум търсенето на експерти в анализа и обработката на данни се очаква да нарасне с около 30% в световен мащаб.

Как се стигна до това?

90% от данните в света са създадени само през последните две години, а до края на 2025 г. глобалният им обем се очаква да достигне 181 зетабайта. Според последните изчисления на Statista (за 2024 г.) близо 403 млн. терабайта данни се генерират всеки ден.

При този обем от информация нуждата от квалифицирани специалисти в сферата на обработката и анализа на данни е по-голяма от всякога.

Каква е ролята на data инженерите?

Data инженерите създават съвременни решения за събиране, управление и съхранение на данни, което им позволява да се използват за реални бизнес анализи и стратегически решения. 

Работата на един data инженер е изключително динамична. Денят може да започне с изграждане на ETL процеси, които обработват информация от различни източници, да продължи с оптимизация на облачна инфраструктура, за да гарантира бързина и надеждност, и да завърши със срещи със специалисти от различни отдели, за да се преведат сложни технически концепции в разбираеми бизнес решения. 

Това не е просто работа с бази данни – това е стратегическа роля, която пряко влияе върху бизнес успеха.

Днес те питаме…

Получаваш ли редовно обратна връзка след интервюта за работа?
Loading ... Loading …

Какви умения се изискват?

За да бъде успешен в тази професия, един data инженер трябва не само да владее технологии като Python, Spark, SQL и облачните платформи AWS, Azure и Google Cloud, но и да притежава аналитично мислене и умения за комуникация. 

Той трябва да разбира нуждите на бизнеса, защото технологията винаги предлага няколко различни решения и ключът е да бъде избрано правилното. Успешните data инженери се отличават и със способността си да прилагат знанията си в различни бизнес среди. Това се доказва от факта, че професионалисти с разнообразен опит намират място в тази сфера. 

Това е и целта на програмата Upskill Data Engineer в Телерик Академия – да даде възможност на професионалисти от различни области да навлязат в света на данните или да усъвършенстват своите умения.

Кой може да бъде data инженер?

В първото издание на обучението на Телерик Академия има хора с разнообразни профили: Financial Analysts, BI Analysts, Software Development Managers, Senior DevOps, Cloud Data Engineers, Python Developers, ESG Product Managers и други.

Всеки от тях има различна мотивация – да надгради знанията си, да направи кариерен завой или да стане още по-добър в работата си.

Explore more

Виж
Tableau обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Jmeter обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Oracle Database обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Express.js обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

Как data инженерите поддържат и развиват знанията си?

Поддържането на знанията в тази сфера е предизвикателство, тъй като технологиите се развиват с главоломна скорост. Затова data инженерите постоянно следят новостите – четат специализирани блогове, посещават конференции и обучения и обменят опит с колеги. 

Преподаването също се оказва мощен инструмент за учене – когато обясняваш дадена концепция на другите, ти самият я разбираш още по-добре. Такъв е и случаят с лекторския състав в програмата Upskill Data Engineer в Телерик Академия. 

Юлиян Богданов и Иван Донев са част от екипа на Световната банка, но споделят, че преподаването е нещо, с което се гордеят и което ги развива професионално. А хората, на които са помагали като ментори, са едни от най-разпознаваемите професионалисти в света на данните в България към този момент. 

Първата среща на Иван Донев с данните е преди близо 20 години. Тогава е администратор на POS системата на един от големите телекоми в България. „Постоянна част от работата ми беше да отговарям на въпроси като „Защо отчетите ми се зареждат бавно?“, „Как мога да видя какво съм продал?“ и най-трудният – „Какво мога да направя, за да продавам повече?“, разказва той в блога на Телерик Академия.

„Ако приложението разполагаше с предварително подготвени отчети, отговорите бяха лесни – както беше в моя случай. Но винаги имаше нужда от нещо повече. Така навлязох в света на репортинга и хранилищата за данни, като постепенно развих истинска страст към тази част от IT сферата. С времето надградих уменията си, научих много и натрупах невероятно разнообразен опит в компании като HP и Microsoft“, допълва Иван Донев.

Ако и ти търсиш професия, която съчетава технологии, анализ и стратегическо мислене, това е едно от най-добрите кариерни направления днес. 

Ако си готов да изследваш в дълбочинна новата вселена на данните и вече имаш базови познания, не се колебай – виж програмата на Телерик Академия Upskill Data Engineer и кандидатствай, за да учиш от най-добрите професионалисти в България.