Александра Господинова е продуктов мениджър в Cognyte и споделя повече за опита си в компанията в интервю за DEV.BG.
Алекс, разкажи ни за пътя си до позицията на продуктов мениджър в Cognyte.
Започнах своя път като софтуерен инженер, още докато учех в Софийския университет. Малко след това разбрах, че сферата ни на работа не се ограничава само до програмиране. Така професията на продуктов мениджър ме привлече най-много, тъй като тя ми позволяваше да комбинирам техническите си знания с уменията ми да работя с хора и да решаваме проблеми заедно.
Имах късмета да попадна на място, където след завършването на академия за продуктови мениджъри ми дадоха шанс и оттогава се развивам в тази професия. Да се присъединя към Cognyte беше продиктувано от желанието ми да бъда част от продукт, който оказва реално въздействие върху живота на много хора, тъй като е в сферата на сигурността и аналитичните разследвания, в която има много интересни предизвикателства за решаване.
Как минава един твой работен ден и какви са предизвикателствата, с които ежедневието те среща?
Всеки ден е различен и точно това ми допада! Много често работата ми е свързана с колаборация и комуникация с различни екипи, срещи с клиенти, изготвяне на стратегии за продажби и маркетинг, прототипиране с дизайнерите и, разбира се, приоритизиране и уточняване на изискванията с програмистите.
Работата ми е съчетание от дейности с вътрешна и външна насоченост, което е и най-голямото предизвикателство – да се намери балансът между това да преследваш нови клиенти и пазари и едновременно с това да се изпълнят поетите ангажименти, които вече са в процес на разработка.

Какъв е опитът ти като жена в технологичната индустрия по отношение на половото разнообразие?
Знам, че обичайно на IT индустрията се гледа като на „мъжка индустрия“, но за мен винаги е било важно да се виждаме като хора. Никога не съм усещала дискриминация, напротив – колегите ми и мъже, и жени, винаги са се отнасяли с уважение към мен.
Това, което все още ми липсва, е да виждам повече жени на лидерски позиции, но смятам, че и това се променя с времето благодарение на активни програми за насърчаване на разнообразието. Аз лично имам късмета да работя под ръководството на силна жена лидер, на която се възхищавам и от която се уча.

Ще споделиш ли конкретен проект или инициатива в Cognyte, която значително е допринесла за професионалния ти растеж?
Да, определено! Имах шанса да работя пряко за голям проект в сферата на киберсигурността. Проектът изискваше съвместна работа с множество екипи – както вътрешно с други продукти в Cognyte, така и с външни компании.
Беше предизвикателство, защото трябваше да координирам различни интереси и гледни точки, но именно моята любознателност ми помогна да навляза бързо в сферата и да разбера различните клиентските нужди и да постигнем успешни резултати. Успяхме не само да доставим качествен продукт, но и да изградим стабилни партньорства.
Как успяваш да поддържаш баланса между работа и личен живот в толкова динамична среда?
Накратко – приоритизиране и поставяне на граници. Календарът е моят верен помощник – ако нещо не е записано там, значи няма да се случи. Освен това в Cognyte имаме „дни за презареждане“, те ми помагат да поддържам баланса между работа и личен живот и служат за напомняне да отделям повече време на своите любими хора и хобита, а това истински ме зарежда.
Какви са бъдещите ти кариерни амбиции в технологичната индустрия?
Искам да продължавам да помагам на хората и да правя живота им по-лесен. Амбицията ми е да се развивам като лидер и иноватор – било то чрез изследване на нови технологии или чрез създаване и ръководене на значими продукти.
Такъв например е новият продукт, върху който работим, базиран на Generative AI (Gen AI), който ще промени тотално това как потребителите използват софтуера ни. Той ще предостави помощ в реално време, ще повиши продуктивността на крайния потребител чрез по-бързо и лесно търсене и обобщение на данни, като също предлага най-добрите следващи стъпки в разследванията.

Как Cognyte създава приобщаваща и мотивираща работна среда за жените?
Смятам, че Cognyte успява да предложи мотивираща работна среда чрез комбинация от възможности и подкрепящи политики. Например имаме дни за презареждане и гъвкаво работно време, които помагат да се запази балансът между работа и личен живот.
Но това не е всичко – компанията знае как да насърчава развитието на лични и професионални интереси. Можеш да водиш и участваш в уъркшопи или да си част от клубовете по интереси като колоездене, спортните клубове или клубът по салса, който ми е любим.
Също така се радвам, че имах възможността като жена да дам пример на ученици от различни столични училища и с моите колеги да споделим знания и опит, за да развият практически умения и осъзнатост по различни технологични теми като AI, киберсигурност, фалшиви новини и т.н.