Лидерите на едни от водещите технологични гиганти в света оглавиха класация за най-добри главни изпълнителни директори за 2025 г. Индексът Brand Guardianship се изготвя всяка година от Brand Finance – консултантска компания, която се занимава с анализ и оценка на брандовете.
На първата позиция се нарежда Сатя Надела, който е начело на Microsoft от 2014 г., следван от Тим Кук от Apple и Дженсън Хуанг от Nvidia. Класацията разглежда различни индустрии, но в топ 10 има още трима шефове от технологичния свят – Илън Мъск (6-о място), Лей Джун (8-о място) и Уанг Чуанфу (10-о място). Тримата са основатели съответно на Tesla, Xiaomi и BYD.

Създателите на класацията посочват, че за периода 2023-2025 г. двойно повече шефове са външни назначения, тоест не са текущи служители на компаниите, повишени до лидерската позиция.
„Данните ни сочат, че при възникващата тенденция с главни изпълнителни директори, назначени отвън, те имат по-силна репутация и са по-успешни“, коментира Ани Браун от Brand Finance.
Оттам допълват още, че следят способността на всеки СЕО (главен изпълнителен директор – б. а.) да пази бранда от различни фактори. Освен това обръщат внимание на гледната точка на анализаторите, инвеститорите и обществото за съответните лидери.
Какво е общото между Сатя Надела, Тим Кук и Дженсън Хуанг?
Освен че попадат в топ 3 на една класация, тримата са в IT света от няколко десетилетия, а лидерските си постове заемат от повече от 10 години. Свързва ги и дългия опит в компаниите, които оглавяват.

Сатя Надела, който е от индийски произход, е служител на Microsoft от 1992 г. насам. Оттогава преминава през няколко отдела, оглавява някои от тях. Участва в изграждането на Bing, трансформацията на cloud бизнеса, както и в работата по Office продуктите.
Освен това Надела е едва третият главен изпълнителен директор в историята на компанията, създадена през 1975 г. Другите двама са Бил Гейтс и Стив Балмър.
Тим Кук на свой ред става част от Apple преди близо 27 години, когато е назначен за старши вицепрезидент, отговорен за световните операции. По пътя му от градчето Робъртсдейл в американския щат Алабама минава през лидерски постове в Compaq и има 12 години опит в IBM.
През 2005-а става главен оперативен директор на Apple, след като временно оглавява Macintosh отдела. Така започва да отговаря за световните продажби, управлението на веригата на доставки и поддръжката на всички пазари по света.
Това, което отличава Дженсън Хуанг, от друга страна, е фактът, че той е и сред създателите на Nvidia. Колегите му Кук и Надела са наследници на основателите на Apple и Мicrosoft – покойният Стив Джобс и 69-годишният Бил Гейтс, който вече има само консултантска роля.

Хуанг, който е родом от Тайван, завършва Станфордския университет и основава Nvidia през 1993 г. Оттогава до днес компанията пази водещите си позиции в производството на чипове, което се оказа ключово и за развитието на изкуствения интелект (AI) десетилетия по-късно.
Под ръководството и на тримата лидери компаниите, в които са начело, достигнаха пазарна капитализация от над 3 трлн. долара. Apple го направи първа през 2022 г., следвана от Microsoft и Nvidia през 2024 г. Също под тяхното ръководство технологичните гиганти се изправиха пред редица казуси, свързани с регулаторите в Европейския съюз и САЩ.

Първите думи на Кук и Надела към служителите
Сатя Надела е на 46, когато става главен изпълнителен директор на Microsoft. В първото си обръщение към служителите се връща към първите си дни в компанията.
„Дойдох тук, защото вярвах, че Microsoft е най-добрата компания в света… Същото вдъхновение продължава да ме води напред и днес“, казва той. „Индустрията ни не уважава традициите, а иновациите. Това е критичен момент за индустрията и за Microsoft“, допълва още Надела през 2014 г.
На 50 години Тим Кук заема лидерския си пост. „Да стана част от Apple беше най-доброто ми решение и за мен е привилегия да работя за Apple и за Стив вече 13 години“, казва Кук в писмо до колегите си през 2011 г.
„Искам да сте сигурни, че Apple няма да се промени. Ценя и почитам уникалните принципи и ценности на Apple. Стив създаде компания и култура, които няма никъде другаде по света, и ще останем верни на това – това е в нашата ДНК.“
За сравнение Хуанг създава Nvidia с двама свои приятели – Крис Малачовски и Къртис Прийм, когато е на 30 години. Но дали би минал по същия път и би основал компанията сега, когато може да погледне назад в годините? Вижте отговора му във видеото.