+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

110-8 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Бъдещето на JavaScript

dory_zidon-1Дори Зидон е работил в САЩ, Израел и Австралия и има огромен опит в работата с JavaScript. Той е софтуерен инженер, а с програмиране се занимава откакто е бил 10 годишен. Дори Зидон е лектор на предстоящото събитие „JavaScript днес и в бъдеще – ES6, ES7“ на 13 октомври. На събитието ще си говорим за това как се развиват JavaScript и някои от новите функции в ECMAScript 6 (ES6). Дори ще демонстрира няколко примера с код, ще ни обясни и как да пишем ефективен и лесен за поддържане код, както и как да се възползваме от полезните JavaScript функции.

Колко всъщност е напреднал JavaScript? Кои са интересните функции на ECMAScript 6 (ES6)?

Аз започнах с JavaScript 1.0, така че мога да твърдя, че се е променил много. В началото всичко, което можеше да се прави с него, беше да се пишат съобщения в лентата на състоянието (status bar), а днес той задвижва много умни приложения както в браузъри, така и back-end.

Обаче си мисля, че напредъкът не е само заради самия език, но и заради средите, които го задвижват и нуждите от индустрията. Node и V8 промениха много JavaScript, те ви позволяват да се справите с няколко сложни задачи едновременно, използвайки Node non-blocking IO, както и да създавате сложни front-end приложения.

ES6 е друга голяма стъпка в правилната посока. От генератори и promises, които ни позволяват да се справим с асинхронен код по чист и приятен начин, до полезни функции като block scope variables, добавянето на find в arrays, добавянето на class като ключова дума (въпреки, че това е само синтетична захар) към параметрите по подразбиране и други…

Какви са предимствата на JavaScript пред останалите езици?

JavaScript има малко предимства. Първо, това е езикът на уеб пространството, няма как да пишете код за уеб без JavaScript. Така че да използвате един и същ език както за front-end, така и за back-end, е голямо предимство и означава, че имате по-малко ‘brain context swtiching’, когато преминавате от писане на back-end код към решаване на front-end. Това помага много с фокуса и с познаването на тънкостите на езика.

Освен това, много е лесно да започнеш да използваш JavaScript, макар че това е също така голям недостатък, тъй като е много по-лесно да се обърка нещо в кода, а и много пъти се случва така, че нищо не е изпълнено…

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …

Смяташ ли, че популярността на JavaScript ще продължи да расте?

Нямам никакви съмнения. Толкова много неща се правят днес с JavaScript, тъй като е бърз програмен език. Толкова много APIs, rest calls, JSON като опростен формат за обмяна на данни. Днес дори можете да създавате IoT проекти с JS. Със сигурност ще продължи да расте.

Въпреки това е добре да се има предвид, че няма нито един език или framework, който да стане по-известен от другите. Езиците се променят, точно както модата. Много езици имат други важни предимства като classical inheritance или пък са по-структурирани. Веднъж щом се загледате в други приложения, ще откриете, че има много други езици, които са по-подходящи от JS.

Мисля, че е най-важно да бъдем добри инженери. Езиците ще се променят, а умението ви да бъдете страхотен разработчик (или пък не толкова страхотен) няма да влияе само на умението ви да си намирате работа, но и ще подсигури вашето развитие и успех в технологичната сфера за много години напред.

Какво е нужно, за да се напише ефективен и лесен за поддържане код?

Нужен е добър инженер, който да се учи и да разбира какво е качествен и “добър” код. Той трябва да умее да обясни, защо е взел дадените решения по структурирането на кода и да се опитва да мисли колко лесно би могъл следващият инженер, който ще чете този код, да го доразработи.

Кой код е ефективен е много обширна тема, затова аз първоначално се опитвам да пиша лесен за поддържане код, тъй като да поддържаш софтуер е много по-предизвикателно от това просто да напишеш оптимизиран код.

Най-добрият начин да продължите да пишете добър код е да четете и да се развивате, да се учите от другите, да разучавате шаблони за дизайн, да се опитвате да не започвате всичко от начало, а ако е възможно да използвате неща, които вече съществуват.

Прочетете още:
Как приложението ви да достигне до 300,000 компании
„Горя в нещата, които върша, и всяка една работа, която съм захващал, съм я захващал с много любов, интерес и любопитство“ – Венци Попов, Zingasoft

Автор: Гергана Демирова
Визия: Личен Архив