+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

72-35 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

BeyondWork: Как можем да допринесем за повече удовлетвореност на работното ни място

*Текстът е предоставен от BeyondWork

Нов Future of Work проект проучва искреното мнение на служителите и дава конкретни препоръки

Как служителите могат най-ефективно да помогнат на един бизнес да расте? Велина Куманова, основателката на новата платформа BeyondWork, знае отговора на този въпрос. „Когато служителите и мениджмънтът говорят открито за удовлетвореността на работното място и се стремят да я повишат, целите на една компания стават общи за целия екип.“

Велина посвещава последните две години да намери решение как с помощта на технологиите и науката това да започне да се случва. BeyondWork, който се осъществява в партньорство с Forbes, се състои от два основни елемента. Oт една страна, платформата включва анонимно проучване и измерване на удовлетвореността на служителите в една компания, което е последвано от анализ и конкретни препоръки за управленския екип, а от друга – награди за работодател на годината по индустрии. Компаниите могат да заявят участие до 7 април 2023 г., а служителите също имат възможността да номинират своя работодател.

Важно е да се отбележи, че проучването не събира лични данни и в него няма въпроси, които могат да подскажат дейността, която служителите упражняват в компанията. Системата обаче изисква телефонен номер на служителя, с който да докаже, че е уникален респондент. Никой от BeyondWork няма достъп до него, защото той се верифицира от независим външен софтуер.

С НАУКАТА В ОСНОВАТА

BeyondWork стъпва върху проучване, разработено от Валентина Долмова, социален и организационен психолог, и международния експерт в психометрията Георги Янков. Валентина е докторант в Института за изследване на населението и човека (ИИНМ) към БАН. Фокусът на работата ѝ е насочен към развитието на потенциала на хората и неговото реално приложение в обществото. Георги има докторска степен по Трудова и организационна психология от Bowling Green State University в САЩ. Днес той работи като Senior Research Scientist в DDI, международна консултантска компания за човешки ресурси и лидерство.

В проучването на BeyondWork Валентина и Георги включват общо 74 въпроса, които доказано по научен път влияят на удовлетвореността в работната среда. Сред обединяващите ги 8 фактора попадат заплащане, овластяване, взаимоотношения между екипите или припокриване на ценностите и целите на служителите с тези на компанията.

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …
КАКВО СЛЕДВА СЛЕД ПРОУЧВАНЕТО

Тестовата версия на BeyondWork вече е преминала през някои водещи български компании, за които удовлетвореността на работното място е значима тема. Сред тях са Dreamix, Devision и други. Така екипът на проекта не само събира обратна връзка за корелацията на въпросите с удовлетвореността на служителите, но и валидира стойността на новата платформа. Oбратната връзка от компаниите, участвали в тестовите проучвания, е повече от положителна.

Велина казва: „Пилотните проучвания ни помогнаха да разберем колко е важно да провокираме искрената комуникация между компаниите и служителите. Тя води всички напред и подпомага процеса колегите да станат съмишленици“.

За да бъде този процес успешен, научният елемент в BeyondWork дава много конкретика. Качествените представителни данни, които платформата събира, са основата на препоръки, които екипът от учени предоставя на всяка компания. Тези препоръки взимат предвид мнението на служителите и съдържат конкретни действия. Така всеки един служител има възможността да влияе на работната среда, вътрешните процеси и културата на компанията.

Освен препоръки всяка компания участник получава детайлен сравнителен анализ, в който може да види къде стои спрямо останалите участници в тяхната индустрия – както по отношение на цялостната удовлетвореност, така и по теми като заплащане, кариерно развитие, овластяване, взаимоотношения, нагласи към лидерите в компанията, припокриване на ценности и цели и други.

Неутралните въпроси, които проучването на BeyondWork задава, играят важна роля за обективната обратна връзка. Факт е, че много фирми вече провеждат вътрешни проучвания и мениджърите водят разговори с колегите какви са вътрешните нива на удовлетвореност. Дали заради потенциално сугестиране, или заради липсата на пълна анонимност, често тези процеси не са ефективни за успеха на компанията. И тук идва силата на BeyondWork: прозрачната, но анонимна комуникация, която платформата подпомага, балансира целите на компанията и значимостта на всеки служител за тяхното успешно постигане.

За финал питаме Велина каква според нея е взаимовръзката между удовлетвореността на работното място, ангажираността на служителите и успеха на компанията. „Работодателите ще се радват, ако екипите са по-ангажирани, а това става чрез по-висока удовлетвореност. Служителите от своя страна свързват ангажираността си с това дали имат усещането, че вършат нещо значимо. Ако тези два аспекта се преплитат, успехът на бизнесите може да е много по-устойчив“, казва тя.