Когато през 2020 г. IT секторът опита да стане част от Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), срещна отпор от правителството с мотива, че Българската работодателска организация иновативни технологии (БРАИТ), която кандидатства тогава, не отговаря на критериите за това.
„Само за последните три месеца България пропусна инвестиция за завод за електромобили в посока Гърция, регионален data center на Microsoft в посока Гърция, два ключови проекта за производството на батерии за електромобили, рудодобивни проекти в посока Сърбия, два завършени завода за батерии за електромобили в посока Унгария и Полша, а междувременно румънска IT компания за роботизация на процеси на управление на индустрия 4.0 се превърна в борсово оценено дружество за над 10 мрлд. долара“, заявиха тогава от БРАИТ.
Сега професионалните обединения в бранша търсят нов път към същата цел. В началото на лятото от БРАИТ обявиха, че всички асоциации, клъстери и компании, свързани с IT индустрията, се съюзяват, за да успеят да седнат на една маса с хората от правителството, останалите работодателски организации и синдикатите.
Сред тях е и Българската предприемаческа организация (BESCO), която има над 600 членове от десетки различни индустрии, и една от годишните ѝ цели е именно членството в НСТС или т.нар. Тристранка. „Там не е представен гласът на IT индустрията и на предприемачите, които са на глобалния пазар и са пазарно ориентирани“, каза за DEV.BG главният изпълнителен директор на BESCO, Добромир Иванов.
В Националния съвет за тристранно сътрудничество към Министерския съвет работодателите и синдикатите могат да дава мнението си за закони и политики, свързани със заетостта, условията на труд, доходите и много други сходни теми.
Защо IT индустрията има място на масата?
По данни на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) се очаква приходите в сектора да продължат да растат. За 2022 г. съотношението на оперативните приходи от IT сектора спрямо БВП на България е 4,3%. През последното десетилетие тази стойност се покачва с всяка следваща година. В сектора са заети близо 60 хил. души.
„През последната година имахме много разговори с БАСКОМ и с AIBEST, заедно с тях свършихме много работа, сближихме се помежду си“, коментира Иванов. По думите му BESCO има повече членове, които не се занимават пряко с разработка на софтуер, но използват високи технологии и са част от екосистемата, в чиято основа е IT индустрията.
Данните на DEV.BG също говорят за напредничавостта на IT сектора и от гледна точка на условията на работа за служителите. За повече от половината компании в нашия Job Board хоумофисът е стандартна придобивка. 37% от тях предлагат и по-дълъг от стандартния 20-дневен платен годишен отпуск, а допълнителното здравно осигуряване е нещо обичайно за над 900 измежду повече от 1500 компании.
Как се влиза в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) към Министерския съвет?
През лятото беше отворена процедурата за подбор на нови членове на Съвета. Всеки кандидат преминава през оценка, след която може да получи статута на национално представена работодателска организация, ако отговаря на изискванията. Това му дава право да бъде част от НСТС.
За да бъде национално представена, всяка работодателска организация трябва да бъде регистрирана и да има най-малко 1500 членове с общо минимум 50 хил. служители. Другата опция според Кодекса на труда е организацията, която кандидатства, да има общо поне 100 хил. работници или служители на трудов договор.
В момента БРАИТ постепенно се разширява, като през август още три технологични асоциации станаха нейни членове – Българска асоциация информационни технологии (БАИТ), Българската финтех асоциация (БФА) и регионалният ИКТ Клъстер – Варна. С това обединението вече представлява над 20% от българската икономика.
Самата BESCO също расте – само за две седмици това лято към организацията са се присъединили 32-ма нови членове. „Всеки ден идват нови компании – не само заради Тристранката, а и заради това, което правим. Догодина ще сме над 1000 компании“, допълни Добромир Иванов. За него обаче не числеността е най-важна, а това как организацията да става по-силна и полезна, за да решава проблемите, пред които се изправят нейните членове.
В синхрон с останалите работодателски организации
Преди четири години работодателски организации, представени в Тристранката, се обявиха срещу членството на БРАИТ. Причината беше, че според тях организацията не отговаря на нормите в Кодекса на труда.
Сега Добромир Иванов посочи, че тече добра комуникация. „През годините сме работили с всички други работодателски организации. Част от тях също вършат много смислена работа. В някои области, като например европейските регулации, имат и по-голяма експертиза от нас. Можем да си колаборираме, можем да сме полезен член за всички останали работодателски организации“, коментира Иванов.
„Нещата, за които се борим в BESCO, не са свързани само с IT сектора. Мислим как се развива България, как да растем по-бързо като икономика, как да привличаме кадри, да променяме образователната система и цялата бизнес среда. Това касае цялото общество, а не само някоя конкретна фирма или индустрия“, разясни още той.
Explore more
Зад какво ще застане IT индустрията, ако влезе в Тристранката?
„Това е форматът, в който можем да сме максимално полезни на икономиката и на държавата“, казват от БРАИТ и BESCO. Двете организации подчертават, че ще отстояват решаването на демографските проблеми, реформи в образованието, развитие на икономическата среда, конкурентоспособността, върховенството на закона и привличането на чуждестранни инвестиции.
„България е заплашена да изостане, ако не внедрява високи технологии във всички нива на икономиката и публичния сектор със сериозно темпо“, посочват още от БРАИТ и BESCO в своя съвместна позиция.
„В момента сме в кампания да съберем подкрепа от компании, които са наши членове или сме работили с тях, и такива, които подкрепят идеята в Тристранката да има организация, която – като нас – се бори за по-добър достъп до талант, до капитал, конкурентна данъчно-осигурителна среда и всичко останало“, коментира още Добромир Иванов.
А пътят към Тристранката минава през документацията
Затова и от BESCO продължават кампанията за събиране на пълномощни от членовете си, с което те се съгласяват да бъдат представлявани в Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Всеки един член на организацията може да получи готова бланка и да изпрати попълненото пълномощно по куриер до офиса на BESCO, на бул. „Христо Ботев“ 117 в София, да го предаде лично след предварителна уговорка или да го направи по време на поредицата нетуъркинг събития BESCO Policy in The Bar.
Пълномощното е достъпно и на този линк.
Текстът е подготвен в партньорство с Българската предприемаческа организация (BESCO).