+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

112-40 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Добър лидер = Добър екип

Малко повече от седмица остава до едно от най-големите събития за IT общността у нас – DEV.BG All in One ще се проведе на 22 август в Inter Expo Center и, както винаги, сме ви подготвили редица вълнуващи теми! 

В нашия Digest блог открехваме вратата към лекторите, тяхното професионално израстване и важните решения, пред които се изправят всеки ден. Мартин Чаов, Lead Software Architect в DraftKings, ще говори за Цената на чистия код на сцената на конференцията ни. 

Но сега, обръщаме внимание на качествата, които е получил в залата за бойни изкуства, прилагането им в работата и пътя до lead ролята, която заема в момента.

Работата в екипа става напрегната, доверието спада, егото е високо, възникват конфликти… Това са част от признаците и сред честите причини един екип да поеме по пътя на разпадането. Ситуацията може и да не е безнадеждна, ако в такива моменти лидерът следи случващото се внимателно и може да изгради среда, в която хората са най-добрата версия на себе си. Според Мартин Чаов именно това е изходът.

Когато преди десет години оглавява екип за първи път, бързо се изправя пред трудни решения. „Трябваше да освободя човек, който не исках да освобождавам, и да видя как друг, когото не исках да губя, напусна“, спомня си той.

Всяка година по света едни от най-неприятните разговори между служителите и работодателите се провеждат милиони пъти. Според платформата Zippia през 2022 г. само в Съединените щати са били уволнени 15,4 млн. души. Броят им е намалял значително спрямо две години по-рано, когато освобождаванията до голяма степен бяха повлияни от пандемията от COVID-19.

Десетилетие след началото на кариерата си, вече в ролята на lead, Мартин също се изправя пред редица подобни казуси, a допуснатите грешки по пътя напред са ключови уроци. „Те са повече, отколкото помня, но това е красотата на работата в добър и опитен екип – помагаме си да се развиваме, без да се съдим. Има значение и какво правиш, когато сгрешиш. Винаги ще има грешки, но важното е да се учиш от тях и да не ги повтаряш“, казва Мартин Чаов.

Днес те питаме…

Стартирахме нов канал @DEV.BG в TikTok. Какво е мнението ти?
Loading ... Loading …

Той влиза в IT сектора у нас преди близо 20 години, след като започва да търси работа още в университета, за да постигне баланс между теорията и практиката. „Най-важното за мен беше да се занимавам с неща, които ми харесват и ми доставят удоволствие, независимо дали са пряко свързани с образованието ми, или не“, разказва той. Тогава се стреми да се покаже във възможно най-добрата си светлина и да докаже, че е ценен кадър за потенциалните работодатели. 

С времето е открил рецептата си за добър екип, но е свикнал да забелязва и признаците, че е време да се въведе промяна. Казва, че егото е една от честите причини за разпадането на екипите. Има фактори, които правят отборната игра уязвима от различна гледна точка.

„Виждал съм амбициозни колеги, които не са успели да заемат дадена позиция и напускат, или такива, които подливат вода на други, за да изпъкнат. В книгата си The Five Dysfunctions of a Team Патрик Ленчони описва пет дисфункции, които водят до разпадане на екипите: липса на доверие, страх от конфликти, липса на ангажираност, избягване на отговорност и липса на внимание към резултатите“, разказва Мартин.

Explore more

Виж
Quarkus обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
PowerShell обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Robotic Process Automation обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Jasmine обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

А какво е важно за екипната работа? Да помагаш на другия, да си дисциплиниран, смирен и да умееш да запазваш самообладание. Мартин го научава и в залата по бойни изкуства. „Това са ценни качества в професионалния живот. Нагласата да се придържаш към философията „печеля/печелиш“, а не към „печеля/губиш“, смята той.

Въпреки че излизаш сам срещу противника си, според Мартин бойните изкуства не са нещо индивидуално, дори напротив – учат те на синхрон с другите и постигане на целите заедно, като един екип. А това важи и в работата му в DraftKings.

Как се изгражда отборът мечта в IT индустрията? Ще научите на DEV.BG All in One. Вижте останалите лектори и програмата на събитието, като кликнете тук