И тази година на сцената на DEV.BG All in One ви срещнахме с лектори, които са доказали, че са успешни в своята област!
Един от тях е Димо Митев, QA Architect в Payhawk – компанията, която записа името си в историята като първия български еднорог. Какви находки има в колекцията му от монети, какво го вълнува професионално и как си представя световното fintech бъдеще? Ще разберем в следващите редове.
През 1981 г. Българската народна банка отбелязва 13 века от създаването на първата българска държава със специални възпоменателни монети, посветени на събитието. На обратната им страна са изобразени лъв, житни класове и надписът „Хиляда и триста години България“, но тогава непредвидено влизат в обращение и няколко монети с текста „Народна Република България“.
137 броя с номинал от една стотинка са изсечени по погрешка от Монетния двор, но вместо да бъдат унищожени, те влизат в джобовете на хората. „Една от тези на пръв поглед обикновени, но доста редки монети се оказа в мен. Смея да твърдя, че това е доста интересна история, в която малко участие вече имам и аз“, разказва Димо Митев, който е и колекционер на монети (нумизмат) в свободното си време.
Любопитното му хоби е „довело“ в колекцията му тази рядка монета, чиято стойност днес на места достига няколко хиляди лева. „Дали свързвам това хоби с работата си? Може би да – с това, че вече почти нямам време за него”, шегува се Димо. „Може би общото между тях е, че монетите са вид финансов инструмент, а ние разработваме финансов софтуер“, допълва той.
По думите му светът бавно се движи към дигиталните пари и това вече си личи както в работата на централните банки, които създават все повече инструменти в тази посока, така и в плановете на държавите за дигитализация на националните валути. Например от години вече се говори за CBDC (Central Bank Digital Currency), като по данни на Атлантическия съвет във Вашингтон 19 от 20-те най-развити икономики в света (G-20) са в напреднал етап в разработката на своя дигитална валута.
„Разбираемо е какъв проблем се опитваме да решим с дигиталните пари, но дали няма да отворим друг, по-голям? Лично моето предпочитание е със сигурност хората да имат избор по какъв начин да съхраняват и разполагат с финансовите си средства. И в никакъв случай да не преминаваме към еднополюсен такъв“, казва още Димо Митев.
Explore more
Зад възникването на идеи като тази за дигиталната валута, разбира се, стои и технологичният напредък. Днес изкуственият интелект (AI) стремглаво навлиза и в работата на IT специалистите. По думите на Димо AI опитва да превръща информацията „в нещо полезно и интересно за нас“. А постепенното увеличаване на световното население означава и генериране на повече информация, която AI да използва и обработва. „Колкото повече информация, толкова по-добър ще става той. Колкото по-добър става той, толкова по-зависими ще ставаме ние от него“, коментира Димо Митев.
На технологиите той обръща внимание и през призмата на образованието, като преподавател в New Horizons Bulgaria, SoftUni, Telerik Academy и Quality House. „Със сигурност, като част от преподавателската ми кариера в университети и академии, се опитвам да предам наученото от мен на новото поколение. Силно вярвам в образованието и смятам, че то винаги ще си остане ключът към успеха на всяка една нация“, споделя Димо.
В същото време и киберсигурността не е за подценяване, а един от скорошните случаи, които го доказаха, е този с Ticketmaster – през месец май хакери откраднаха лична информация за над 500 млн. потребители на платформата. За киберсигурност ще стане дума и на DEV.BG All in One, защото сред лекторите е един от колегите на Димо в Payhawk – Миглен Евлогиев, който е SVP of Information Security. Неговата тема е свързана с киберзаплахите, на които Димо смята, че компаниите вече обръщат повече внимание.
„За съжаление реалността е такава, че винаги има хора, които ще се опитват да търсят уязвимости във вашия софтуер. Колкото по-подготвени сте, толкова по-малък е рискът да бъде открита такава. А да си призная, Миглен със сигурност не е от хората, които ще ни оставят на произвола на съдбата по отношение на софтуерната сигурност“, коментира Димо Митев.
Затова на фона на всички предизвикателства и рискове днес Димо има няколко думи за онова свое „аз“ от миналото, което се изправя пред IT света за първи път: „Човече, нямаш представа какво те очаква след 25 години!“.
На DEV.BG All in One Димо Митев ще говори за връзката между критичното и аналитичното мислене и успешната практика на инженерството в епохата на изкуствения интелект.
Готови ли сте да чуете повече по темата? Очакваме ви утре в Inter Expo Center! Останалите лектори и програмата на събитието са на сайта ни.