Разликата между тях е от Земята до Космоса в буквалния смисъл, когато говорим за професионалните им занимания, но една от допирните им точки е образованието. На него са посветени както Боян Торосов – старши изследовател в канадската компания за квантови изчисления 1QBit и доцент по атомна физика в БАН, така и Виктор Данчев, главен технологичен директор на EnduroSat.
За мисиите на бъдещето, потенциала на квантовите компютри и напредъка в необятния Космос разказваме в специалната ни поредица, посветена на конференцията DEV.BG All in One!
Догодина светът ще отбележи един век от раждането на квантовата механика, която вече е доказала важното си място в съвременния свят, а със сигурност и в бъдещето. Квантовите компютри правят много по-скоростни изчисления, в някои случаи десетки трилиони пъти по-бързи от обикновените компютри. Освен това според някои калкулации само в 13 кюбита може да се съхраняват 8192 бита или един килобайт данни.
Но дали хората, които се занимават с квантови компютри, ли са „рок звездите“ на нашето време?
„По този въпрос има значително раздвоение в обществото у нас и по света. От една страна, много хора ценят и поддържат научния прогрес, високите технологиите и качеството на живот, свързано с тях. От друга – имаме и все по-силна вълна на скептицизъм към науката от хора, които по някакъв начин се чувстват заплашени от бързо променящия се свят“, разказва Боян Торосов.
Опитът зад граница му е показал, че България има потенциал да бъде лидер в сферата и една от причините за това е Центърът за квантови технологии (ЦКТ) към Софийския университет. Той е създаден от акад. проф. Николай Витанов, а Боян на свой ред е ръководител на една от четирите научни групи там.
„С постепенното подобряване на условията за наука наблюдаваме и тенденция много от най-подготвените ни кадри да остават в родината, както и някои от чужбина да се връщат. Ако този процес продължи, мисля, че научното бъдеще на България ще е светло“, вярва Боян. Затова и самият той се стреми да не си спестява нищо от наученото и да го предава на студентите си. Прави го и като част от програмата Space Challenges на EnduroSat, където тази година проведе лекция по темата, по която е в стихията си – квантовите компютри.
Според Боян Торосов те са важни, защото променят начина, по който мислим за информацията и нейната обработка. „Използвайки факта, че природата е фундаментално квантова, можем да прилагаме операции и цели алгоритми, които са отвъд способностите на класическите изчислителни машини“, разказва той. По думите му се очаква квантовите компютри да се използват за разрешаване на различни проблеми, но това надали ще означава, че ще заменят класическите, които познаваме и използваме ежедневно.
На това мнение е и Виктор Данчев, главен технологичен директор на EnduroSat. „Тяхната сила е в няколко конкретни алгоритъма, които имат приложения в търсенето на неструктурирани бази данни, в криптографията и комуникациите, където смятам, че ще доминират, щом достигнем нужното ниво на технология.“
Напредък се забелязва и от друга гледна точка. В Sofia Tech Park вече почти три години работи суперкомпютърът Discoverer, който наскоро претърпя подобрения за повишаване на производителността. Към юни тази година Discoverer е на 188-o място в световната класация TOP500. В нея има още един „представител“ на България – суперкомпютърът „Хемус“, който е 395-и.
Виктор също преподава в програмата Space Challenges, където един от най-важните уроци, които дава на младежите, е да не се страхуват да грешат. Забелязал е, че кадетите, които опитват да направят всичко безупречно от първия опит, най-често се провалят. „Ако създаваш продукт или работиш в науката и всичко става от първия път – най-вероятно не е особено амбициозно и интересно. Единственото важно е да не се допускат същите грешки отново, защото това вече си има друго име“, коментира Виктор.
Explore more
Принципът „проба-грешка“ и бързото научаване на уроците от този процес са силна страна и на EnduroSat по пътя към звездите. През 2018 г. стъпи на борда на Международната космическа станция (МКС) с радиолюбителския спътник EnduroSat One, който по-късно беше изведен в орбитата на Земята. Днес около планетата ни обикалят десетки сателити изцяло построени от компанията и над 2500 сателитни модула, разработени от нея. EnduroSat има стотици клиенти от цял свят, а някои от апаратите ѝ достигат до Космоса на борда на мисиите на SpaceX.
Именно на фона на тези успехи Виктор смята, че България трябва да стане по-активна в европейския космически сектор. У нас се заговори и за създаването на космическа агенция, а тази година се проведе и първо заседание на работна група по темата, инициирано от Министерството на иновациите и растежа.
„Лично аз се надявам да се поучим от някои от успешните примери за космическа политика на местно ниво като Люксембург и Португалия, които в последните десетилетия бързо създадоха космически агенции и цяла индустрия почти от нищото“, казва Виктор. Отправната точка за това отново може да бъде образованието – идната есен от EnduroSat стартират и магистърска програма с три водещи университета у нас.
Личната среща на Боян и Виктор наближава, защото и двамата са лектори на DEV.BG All in One! Елате да обмените идеите си с тях и останалите участници в събитието! На 22 август ви очакваме в Inter Expo Center – билетите, програмата и останалите лектори може да видите на сайта.