По-малко от месец ни дели от едно от най-големите събития за IT общността у нас – DEV.BG All in One 2024! Датата 22 август е все по-близо, затова в специална поредица ви разказваме за всички лектори, които ще се качат на сцената.
Сред тях е Петър Събев – Software Development Manager в IBМ, СЕО на Webbicus, доктор по информатика и съосновател на конференциите Challenge Accepted Events. Името му е познато в QA общността у нас заради богатия му опит и желанието да предава нататък това, което е научил от практиката.
Как скоростното навлизане на изкуствения интелект ще промени работата му и какво ще вижда един фотограф (какъвто е и той) през обектива си през 2100 г.?
Върнахме Петър към първите му стъпки в живота и програмирането. „Прохожда“ с технологиите преди повече от 30 години – с компютър Правец 8С, далеч от възможностите на устройствата, които използваме днес. „В YouTube има едно клипче, в което съвременни деца се докосват до подобен компютър – забавно е да видиш как се възмущават, че трябва да го включиш от две места, няма интернет, дори няма харддиск, а за да си пуснеш проста игричка, трябва да чакаш половин час.“
Всички тези усещания са далечни за новото поколение хора. „Спомням си, когато дъщеря ми беше на две годинки и разглеждаше книжка с картинки. Хващаше с пръстчета двата срещуположни ъгъла на илюстрацията и, познавайки смартфоните, се опитваше да зуумне, но се ядосваше, че не се получава“, разказва Петър.
Днес му е трудно да си представи света без информационни технологии. Но ако все пак ги нямаше в ежедневието му, разказва, че би се занимавал с медицина или с психоанализа, „може би защото при тях невинаги две плюс две дава четири, не всичко е чиста единица или нула.“
Когато QA срещне AI
А какво ще стане с работата на Петър към средата на века? По думите му хората ще успеят да автоматизират досадните и еднотипни задачи, което ще им помогне да се фокусират върху по-важното. Напредъкът на т.нар. големи езикови модели (LLM) и на изкуствения интелект (AI) тепърва предстои, но човечеството навлиза в този свят постепенно и все по-бързо.
Доклад на Станфордския университет за 2023 г. потвърждава, че изкуственият интелект вече може да се справя по-добре от хората с някои задачи, като това се усеща и в научния прогрес. А инвестициите в генеративен изкуствен интелект (GenAI) са се увеличили осем пъти – от 3 млрд. долара през 2022 г. до над 25 млрд. долара година по-късно. „Светът винаги се движи в посока всичко да е по-бързо, по-лесно, по-интуитивно“, потвърждава и Петър. Въпреки това AI има и недостатъци, а това поражда рискове.

„Има много ограничения – няма чувства, емоции, цел, разбиране на контекст и неявен смисъл… Бих направил една препратка към чудесната лекция на Иван Ванков (Gatakka) от DEV.BG All in One от миналата година. Накратко – AI е страхотен имитатор, но в крайна сметка всичко се свежда до таблици и статистика. Философският въпрос тук е доколко ние, хората, сме имитатори, които умело комбинират предишни знания, и доколко сме творци“, коментира още Петър.
С него „пренасяме“ QA специалиста още по-далеч в бъдещето, в началото на ХХII век. Професията, смята Петър, ще има все по-голямо значение заради натрупването на данни, климатичните промени, нарастването на световното население и нуждата от алтернативни източници на енергия. „Когато всичко е компютъризирано, киберсигурността ще има огромно, хиляди пъти по-голямо значение, отколкото сега. В този контекст QA специалистите ще имат ключова роля в гарантирането, че системите функционират безпроблемно и са безопасни за ежедневна употреба“, прогнозира той.
Човекът Петър и QA специалистът Петър
Извън офиса една от големите страсти на Петър е фотографията. Какво ли ще вижда един фотограф през обектива си през 2100 година? „Не знам дали ще ползват обективи даже! Вероятно ще може да се снимат и разглеждат 3D (холографски) снимки и видео от мобилните ни устройства. Ако биотехнологиите напреднат, няма да се учудя, ако просто мигнеш три пъти бързо и това, което виждаш, вече се качва като стори в Instagram.“
Explore more
А това, за което не е нужно да чакаме десетилетия, са промените, свързани с достъпността на QA като професия. Хората с увреждания също имат място в IT индустрията и Петър го знае от първо лице заради специализиран курс, който е провеждал. Казва, че за него това е бил различен прочит на всичко, което е преподавал в университета и на фирмени обучения. „Слепите хора „виждат“ – просто не го правят с очите си“, подчертава той.
Петър свързва тази идея с Европейския акт за достъпност – директива, насочена към подкрепата за хората с увреждания, която влиза в сила следващото лято. „Това засяга всички нас като разработчици на такъв софтуер, а с партньорите ми в Access Drum направихме нещо много повече, като дадохме възможност на наистина незрящи хора да тестват софтуер, подготвяйки технически report от тяхното тестване. Това е много важно, тъй като accessibility скенерите невинаги хващат проблемите.“
Темата за достъпността ще бъде засегната и на DEV: Challenge Accepted през есента, но преди това – след по-малко от месец Петър се отправя към сцената на DEV All in One 2024, за да разкаже 10½ лични истории. „Тази лекция е голямо лично предизвикателство и за мен, защото няма да е типичната технологична лекция, а ще фокусира върху мотики, които лично съм настъпвал и какво съм научил от тях, от детството ми до ден днешен. Ще говорим за успехи и провали, за вдъхновения и съмнения, и за това как всеки от нас може да използва своя опит, за да създаде свой собствен алгоритъм за живот. Очаквам с нетърпение да се видим там и да споделим заедно тези моменти.“
Билетите, програмата и лекторите за DEV All in One 2024 са достъпни тук. Запазете мястото си още сега!