+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

102-49 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

Петър Събев out of the QA box

По-малко от месец ни дели от едно от най-големите събития за IT общността у нас – DEV.BG All in One 2024! Датата 22 август е все по-близо, затова в специална поредица ви разказваме за всички лектори, които ще се качат на сцената. 

Сред тях е Петър Събев – Software Development Manager в IBМ, СЕО на Webbicus, доктор по информатика и съосновател на конференциите Challenge Accepted Events. Името му е познато в QA общността у нас заради богатия му опит и желанието да предава нататък това, което е научил от практиката. 

Как скоростното навлизане на изкуствения интелект ще промени работата му и какво ще вижда един фотограф (какъвто е и той) през обектива си през 2100 г.? 

Върнахме Петър към първите му стъпки в живота и програмирането. „Прохожда“ с технологиите преди повече от 30 години – с компютър Правец 8С, далеч от възможностите на устройствата, които използваме днес. „В YouTube има едно клипче, в което съвременни деца се докосват до подобен компютър – забавно е да видиш как се възмущават, че трябва да го включиш от две места, няма интернет, дори няма харддиск, а за да си пуснеш проста игричка, трябва да чакаш половин час.“

Всички тези усещания са далечни за новото поколение хора. „Спомням си, когато дъщеря ми беше на две годинки и разглеждаше книжка с картинки. Хващаше с пръстчета двата срещуположни ъгъла на илюстрацията и, познавайки смартфоните, се опитваше да зуумне, но се ядосваше, че не се получава“, разказва Петър.

Днес му е трудно да си представи света без информационни технологии. Но ако все пак ги нямаше в ежедневието му, разказва, че би се занимавал с медицина или с психоанализа, „може би защото при тях невинаги две плюс две дава четири, не всичко е чиста единица или нула.“

Когато QA срещне AI

А какво ще стане с работата на Петър към средата на века? По думите му хората ще успеят да автоматизират досадните и еднотипни задачи, което ще им помогне да се фокусират върху по-важното. Напредъкът на т.нар. големи езикови модели (LLM) и на изкуствения интелект (AI) тепърва предстои, но човечеството навлиза в този свят постепенно и все по-бързо.

Доклад на Станфордския университет за 2023 г. потвърждава, че изкуственият интелект вече може да се справя по-добре от хората с някои задачи, като това се усеща и в научния прогрес. А инвестициите в генеративен изкуствен интелект (GenAI) са се увеличили осем пъти – от 3 млрд. долара през 2022 г. до над 25 млрд. долара година по-късно. „Светът винаги се движи в посока всичко да е по-бързо, по-лесно, по-интуитивно“, потвърждава и Петър. Въпреки това AI има и недостатъци, а това поражда рискове.

Днес те питаме…

Получаваш ли редовно обратна връзка след интервюта за работа?
Loading ... Loading …

Има много ограничения – няма чувства, емоции, цел, разбиране на контекст и неявен смисъл… Бих направил една препратка към чудесната лекция на Иван Ванков (Gatakka) от DEV.BG All in One от миналата година. Накратко – AI е страхотен имитатор, но в крайна сметка всичко се свежда до таблици и статистика. Философският въпрос тук е доколко ние, хората, сме имитатори, които умело комбинират предишни знания, и доколко сме творци“, коментира още Петър.

С него „пренасяме“ QA специалиста още по-далеч в бъдещето, в началото на ХХII век. Професията, смята Петър, ще има все по-голямо значение заради натрупването на данни, климатичните промени, нарастването на световното население и нуждата от алтернативни източници на енергия. „Когато всичко е компютъризирано, киберсигурността ще има огромно, хиляди пъти по-голямо значение, отколкото сега. В този контекст QA специалистите ще имат ключова роля в гарантирането, че системите функционират безпроблемно и са безопасни за ежедневна употреба“, прогнозира той.

Човекът Петър и QA специалистът Петър

Извън офиса една от големите страсти на Петър е фотографията. Какво ли ще вижда един фотограф през обектива си през 2100 година? „Не знам дали ще ползват обективи даже! Вероятно ще може да се снимат и разглеждат 3D (холографски) снимки и видео от мобилните ни устройства. Ако биотехнологиите напреднат, няма да се учудя, ако просто мигнеш три пъти бързо и това, което виждаш, вече се качва като стори в Instagram.“

Explore more

Виж
RabbitMQ обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Mercurial обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
WordPress обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Kibana обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
 

А това, за което не е нужно да чакаме десетилетия, са промените, свързани с достъпността на QA като професия. Хората с увреждания също имат място в IT индустрията и Петър го знае от първо лице заради специализиран курс, който е провеждал. Казва, че за него това е бил различен прочит на всичко, което е преподавал в университета и на фирмени обучения. „Слепите хора „виждат“ – просто не го правят с очите си“, подчертава той.

Петър свързва тази идея с Европейския акт за достъпност – директива, насочена към подкрепата за хората с увреждания, която влиза в сила следващото лято. „Това засяга всички нас като разработчици на такъв софтуер, а с партньорите ми в Access Drum направихме нещо много повече, като дадохме възможност на наистина незрящи хора да тестват софтуер, подготвяйки технически report от тяхното тестване. Това е много важно, тъй като accessibility скенерите невинаги хващат проблемите.“

Темата за достъпността ще бъде засегната и на DEV: Challenge Accepted през есента, но преди това – след по-малко от месец Петър се отправя към сцената на DEV All in One 2024, за да разкаже 10½ лични истории. „Тази лекция е голямо лично предизвикателство и за мен, защото няма да е типичната технологична лекция, а ще фокусира върху мотики, които лично съм настъпвал и какво съм научил от тях, от детството ми до ден днешен. Ще говорим за успехи и провали, за вдъхновения и съмнения, и за това как всеки от нас може да използва своя опит, за да създаде свой собствен алгоритъм за живот. Очаквам с нетърпение да се видим там и да споделим заедно тези моменти.“

Билетите, програмата и лекторите за DEV All in One 2024 са достъпни тук. Запазете мястото си още сега!