Access Finance, fintech компания от групата на MFG, внедри AI чатбот в мобилното приложение на основния си продукт – Бяла Карта. Към момента той е достъпен за клиентите с Android устройства и вече отговаря на най-честите запитвания и заявки, свързани с увеличаване на кредитен лимит, проверка на наличност по сметка, данни за трансакции и др.
От компанията коментираха, че с това гарантират денонощна поддръжка на основни клиентски запитвания. „Автоматизацията на тези стандартни заявки елиминира времето за изчакване и позволява на потребителите да получат необходимата им помощ в момента на възникване на тяхната нужда и независимо от часа и местоположението“, подчертаха от Access Finance.
Положителна обратна връзка от клиентите
– 33% от разговорите се провеждат извън стандартното работно време спрямо 11% при чат с агенти.
– За първите 24 часа от старта на услугата над 100 клиенти са увеличили кредитния си лимит след получено моментално одобрение от чатбота. До момента този процес е отнемал до два дни.
– Само 2,6% от разговорите през чатбота стигат до необходимост от прехвърляне към реален агент.
„Клиентите оценяват бързината и удобството на новата услуга“, коментира Жеко Стайков, директор „Операции“ в Access Finance.
Разработката и тестването отнемат година, но правят агентите на компанията по-ефективни

От екипа разработват чатбота вътрешно, а процесът отнема близо година. В този период залагат на задълбочени проучвания и тестове. Интегрират го и в системите на компанията.
„Не искахме просто да създадем чатбот“, коментира работата по проекта Велко Каменов, директор „Кредитен риск и анализ на данни“ в Access Finance.
„Целта ни беше да предложим решение, което реално да отговори на основните проблеми на клиентите и да освободи нашите агенти за по-сложни запитвания. Това е ключова промяна за клиентското удовлетворение и оперативната ефективност.“
Предизвикателства при интеграцията
Създаването на напреднал AI чатбот постави редица технически и оперативни предизвикателства.
Сред тях са:
– Управление на Kubernetes клъстери за оптимално внедряване.
– Разработка на усъвършенствани API интерфейси за безпроблемна интеграция.
– Използване на Redis за обработка на данни в реално време.
– Мониторинг и анализ на системната производителност чрез Grafana.

Точност, сигурност и клиентска обратна връзка
За да гарантира надеждността на финансовата информация, AI чатботът преминава през редица тестове и проверки от оперативната дирекция. Интегриран е с реални данни от продукционните системи на Access Finance, осигурявайки актуална информация.
Компанията обаче не подминава и темата за сигурността. Затова:
– Чатботът е достъпен само за регистрирани клиенти след автентикация.
– Прилага криптирани връзки и HTTPS сертификати.
– Ограничен е от предоставяне на информация извън клиентския профил.
Дългосрочна стратегия за AI и конкурентно предимство
„Основното конкурентно предимство на Access Finance са способността и ангажиментът да обслужва клиентски сегмент, който традиционните финансови институции често пренебрегват“, подчертаха от компанията.
Очакванията на екипа са внедряването на AI решения в обслужването на клиентите да направи финансовите услуги по-достъпни и по-удобни, но и да даде възможност хората по-ефективно да управляват средствата си.
„Финансовите услуги се насочват към self-service модел, а AI инструментите правят възможен и ускоряват този процес, към който и ние се стремим да се доближаваме все повече“, добавя Велко Каменов.
Какво предстои?
От Access Finance вече работят по нови автоматизации, свързани с увеличение на кредитния лимит в реално време след одобрение, както и по опциите за блокиране, активиране и промени по картите на потребителите директно чрез AI чатбота.
От компанията планират и разширяване на услугата в Испания и Румъния в рамките на годината.