+
Вход

Въведи своя e-mail и парола за вход, ако вече имаш създаден профил в DEV.BG/Jobs

Забравена парола?
+
Създай своя профил в DEV.BG/Jobs

За да потвърдите, че не сте робот, моля отговорете на въпроса, като попълните празното поле:

65+13 =
+
Забравена парола

Въведи своя e-mail и ще ти изпратим твоята парола

8 въпроса | Стоян Стоянов, DevOps Architect

От пет години Стоян Стоянов е DevOps Architect в офиса на Amazon Web Services в Берлин, но преди да стигне до тази позиция, първо гледа и се учи. През 2011 г. е сред стажантите на adesso AG в германската столица, а след това остава в компанията за постоянно до 2014-а, когато влиза в екипа на Axel Springer, а след това – по думите му с много късмет – заема и настоящата си позиция.

Стоян споделя повече за пътя до Берлин и подразделението за облачни услуги на Amazon в новата ни поредица, с която в рамките на 8 въпроса отваряме вратите към опита, мотивацията, гледните точки и интересите на българските IT специалисти.


Как се озова в IT индустрията? Какво те привлече към нея и кога се случи това?

Още от дете имах много силен интерес към компютрите. Имах късмет, че още в началото на 90-те години имахме компютър вкъщи и експериментирах с него колкото можех. През гимназиалните ми години в София имах период, в който мислех, че все пак искам да се занимавам с нещо друго, но впоследствие заминах за Германия, където завърших медийна информатика (в Bauhaus университета във Вaймар) и имах късмет, че по това време софтуерният бранш в Германия набираше огромна скорост. 

Стоян Стоянов е DevOps Architect в AWS в Берлин.

С приятелката ми (впоследствие и съпруга) се преместихме в Берлин през 2011 г. и си намерих първо практика в една сравнително малка до средна тогава софтуерна консултантска фирма (adesso). Там извадих огромен късмет, че имах страхотни ментори, които видяха нещо в мен и ме назначиха на постоянна работа. 

След това работих за най-голямата медийна компания в Европа (Axel Springer) и после с много късмет попаднах в Amazon Web Services, където работя и досега. Цялата ми кариера е следствие на предимно късмет, помощ от семейство ми и не на последно място – доста работа и лишения. Без подкрепата на близките ми едва ли щях да получа нужните образование и психическа стабилност да работя това, което работя, и съм им изключително благодарен за това.

Какво те мотивира да заемеш позицията на Senior DevOps Architect в Amazon Web Services?

Днес те питаме…

Получаваш ли редовно обратна връзка след интервюта за работа?
Loading ... Loading …
Мотивираха ме различни фактори – културата на фирмата, колегите, възможността да работя в една от най-големите и развити технологични фирми в света и да се уча от най-добрите.

Какво намираш за най-лесно и за най-трудно в работата си?

Обикновено техническата част е по-лесната и го казвам като програмист, минал през стотици сложни технически проекти. Трудната част е човешкият фактор. В големите софтуерни проекти с много различни екипи обикновено всеки дърпа в различна посока, хората имат различни характери, различни неща ги мотивират и гонят различни цели. 

Често техническото решение е сравнително ясно (особено когато имаш добър екип от инженери), но е изключително трудно да се постигне баланс между всички заинтересовани страни и да не се усложни изкуствено крайният продукт.

Кои придобивки в компанията са най-полезни за теб?

Не съм се замислял много за придобивките (освен заплащане и отпуск) в компаниите, в които съм работил.

За мен е най-важно компанията да има добра фирмена култура, колегите ми да са добри, мотивирани, да мога да уча от тях. Това е и може би нещо, което е важно като придобивка – компанията да ми предоставя възможност да посещавам конференции, да имам достъп от платформи за учене, книги и време за развитие.

Какво мислиш за хоумофиса и възползваш ли се от него?

Работил съм remote няколко години в различни фирми и съм виждал и положителните и отрицателните страни на хоумофиса. В същото време повече от 10 години съм ходил и в офис и мога да сравня двата модела. В момента съм от хората, които по-скоро смятат, че връщането в офиса е добро развитие. 

Когато човек работи само от вкъщи, има опасност да се изолира, да не излиза и да се движи по-малко, което влияе зле на здравето. Липсва живото общуване с колегите и то не може да бъде заменено само с онлайн срещи. Също така, понеже е лесно да се организират и посещават онлайн срещи, хората канят прекалено много участници, което прави вземането на решения в една фирма тромаво и пречи на процесите за иновация.

Разбира се, работата от вкъщи има и положителни страни. Най-добрите неща, които съм писал като програмист, са били вкъщи на спокойствие без разсейване от външни фактори, което трудно се постига в офис (особено open-space). Като родител ми е помагало неимоверно, че мога да водя и взимам децата от детска градина и училище, когато работя от вкъщи. Това са основните преимущества.

Най-добре би било да има баланс и 2 дена да може да се работи от вкъщи и останалите 3 – в офиса. Това е моето лично мнение.

Explore more

Виж
RxJs обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
IBM DOORS обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Fortinet обявите
Събрани на едно място
Right Arrow
Виж
Oracle Database обявите
Събрани на едно място
Right Arrow

За какво е резервирано свободното ти време?

За семейството ми. Имам две деца и се опитвам да прекарвам колкото може повече време с тях и с жена ми. Естествено, имам и хобита. Обичам да чета, да слушам музика (имам голяма колекция от музикални плочи), да гледам алтернативно кино, да готвя. Карането на кола и колело определено ми помагат да разпускам. 

Стоян Стоянов на разходка в Берлин, където живее от 2011 г. насам.

Довърши изречението: „За мен работата приключва, когато…“

Когато съм помогнал на хората от екипа си да се научат да работят самостоятелно и аз мога да си тръгна, а те да продължат да работят успешно без мен.

На фона на скоростното технологично развитие как си представяш, че ще изглежда твоята работа след 10 години?

С развитието на изкуствения интелект работата на софтуерните инженери (от целия спектър) със сигурност ще се промени драстично през следващите 10 години. Представям си, че няма да пиша (и чета) толкова код като сега, а по-скоро ще ръководя екипи, които поддържат и разширяват системи, създадени от изкуствен интелект.