Симеон Жеков има близо 8 години професионален опит в IT сектора, който започва от родния му град Русе и работата като системен администратор, а след това продължава към DevOps позициите за MentorMate и за сегашния му работодател, Graphwise.
Той е част от компанията от 2023 г., когато все още оперира под името Ontotext, преди да придобие австрийската Semantic Web Company и да стане Graphwise. Отскоро е повишен на старши DevOps инженер, но повече за пътя му дотук и очакванията му за бъдещето разказва самият Симеон Жеков в поредицата на DEV.BG „8 въпроса“.
Симеон, как се озова в IT индустрията? Какво те привлече към нея и кога се случи това?
Професионалният ми път в IT сферата стартира през 2020 г. като системен администратор в Steiner Elektronik. Преди това натрупах ценен практически опит чрез freelance проекти, свързани с управление на уеб хостинг сървъри и разработка на уебсайтове.
Интересът ми към компютърните технологии обаче се заформи още през 2008 г., когато получих първия си компютър и вместо с игри, вниманието ми беше привлечено от начина, по който работят системите и възможностите за тяхното надграждане. Ключова роля в тази насока изиграха моите преподаватели в СУ „Васил Левски“, които ме насърчиха да следвам страстта си.
След година и половина в Steiner Elektronik продължих развитието си в Atscale. Впоследствие, убеден, че DevOps е бъдещето на IT индустрията, получих възможност да се присъединя към екипа на MentorMate като Junior DevOps Engineer, като след изтичане на изпитателния срок бях повишен до длъжност Mid DevOps Engineer.
Ангажиментът ми към непрекъснато усъвършенстване се доказва и от придобитите сертификати: AWS Certified Solutions Architect – Professional, AWS Certified SysOps Administrator – Associate, и AWS Certified Solutions Architect – Associate. Образованието ми по „Информационни и комуникационни технологии“ в Русенския университет „Ангел Кънчев“ допълнително затвърди техническите ми основи.
Какво те мотивира да заемеш позицията на Senior DevOps Engineer в Graphwise?

Мотивацията ми да се присъединя към Graphwise (тогава Ontotext) и да продължа развитието си в компанията е многопластова и отговаря на моите професионални аспирации и цели за кариерно развитие.
През ноември 2023 г. бях привлечен от възможността да се присъединя към Graphwise (тогава Ontotext) като DevOps Engineer (mid-level). Още тогава компанията се открои със своите динамична среда и ангажимент към използването на най-съвременни технологии. Това напълно отговаряше на стремежа ми към непрекъснато професионално израстване и усъвършенстване на експертизата ми в областта на DevOps.
Възможността да работя по комплексни проекти и да допринасям за иновативни решения, които Graphwise насърчава, беше изключително привлекателна. Ежедневните предизвикателства пасваха идеално на моите предпочитания за динамика и възможност за постоянно надграждане на съществуващите знания.
Бързото ми развитие в компанията доведе и до повишението ми на длъжност Senior DevOps Engineer от април 2025 г. Това признание допълнително ме убеди, че Graphwise е правилното място за мен. Това е доказателство, че компанията цени отдадеността и ми помага в кариерното израстване, което е ключов мотиватор.

Какво намираш за най-лесно и за най-трудно в работата си?
В динамичната и комплексна сфера на DevOps всеки ден носи специфични предизвикателства и възможности за учене. Когато анализирам аспектите на работата си, мога да откроя няколко нюанса.
От гледна точка на най-предизвикателните моменти бих откроил ситуациите, свързани с непредвидени проблеми или прекъсвания в услугите на доставчиците на облачна инфраструктура (cloud providers).
Особено натоварващо е когато тези проблеми не са своевременно или адекватно комуникирани от доставчика. Това често води до значителна загуба на време и ресурси от наша страна, тъй като първоначално се насочваме към откриване на потенциални проблеми в нашите собствени софтуерни решения и конфигурации. Определянето на първопричината в такива случаи изисква задълбочен анализ и елиминиране на множество фактори, което може да забави процесите по разработка и внедряване.
Що се отнася до това какво бих определил като най-лесно, бих казал, че в нашата професия рядко може да се говори за „лесни“ задачи в традиционния смисъл на думата. Естеството на DevOps предполага непрекъснато решаване на проблеми и адаптиране към нови технологии и сценарии.
Всекидневните казуси, с които се сблъскваме, са изключително разнообразни както по своята природа, така и по степен на сложност.
Това, което може да се възприеме като „по-малко сложно“ или „по-рутинно“, обикновено са задачи, за които вече сме изградили утвърдени процеси, автоматизация или имаме натрупан значителен опит. Дори и тогава обаче винаги има елемент на бдителност и готовност за реакция при неочаквани обстоятелства.
Удовлетворението идва не толкова от „леснотата“ на задачите, колкото от успешното преодоляване на сложни предизвикателства и непрекъснатото обогатяване на знанията и уменията.
Кои придобивки в компанията са най-полезни за теб?

От пакета придобивки, които компанията предоставя, няколко се открояват като особено ценни и полезни за мен.
На първо място поставям допълнителното здравно осигуряване. Това да разчитам на разширен достъп до качествени медицински услуги ми дава спокойствие и сигурност. Фактът, че мога да получа адекватна грижа при нужда, намалява и потенциалния стрес, свързан със здравни въпроси, което ми позволява да бъда по-фокусиран и продуктивен в работата си.
Освен това високо ценя разнообразните инициативи и събития, насочени към сплотяване на екипа и укрепване на отношенията с колегите. Тези събития са отлична възможност да опозная колегите извън работния контекст, което от своя страна подобрява комуникацията, улеснява сътрудничеството по проекти и допринася за по-силна екипна синергия.
Какво мислиш за хоумофиса и възползваш ли се от него?
За мен моделът на работа от разстояние, или т.нар. хоумофис, отдавна не просто временна тенденция, а съществен елемент от работните процеси. Това ми помага значително да се фокусирам върху работата. Домашната среда, стига да е правилно организирана, има по-малко разсейващи фактори в сравнение с офиса. Така се потапям по-дълбоко в задачите, които имам. А това влияе и на качеството им.
Спестявам време и енергия от ежедневното пътуване до офиса. Тези усилия мога да пренасоча към личния си живот или задълженията, които имам. Възможността за по-гъвкаво управление на собствения график, съобразено с индивидуалните пикове на продуктивност, също помага да използвам по-ефективно работното си време.
Не на последно място, работата от вкъщи предлага значително по-добър баланс между професионалния и личния живот. А това понижава стреса.
В този смисъл за мен е демотивиращо, че редица компании преосмислиха политиките за работа от разстояние. Личният ми опит от близо две години работа в хоумофис режим категорично покачва, че ползите са повече от негативите.
Разбира се, за успешното прилагане на този модел са необходими подходяща инфраструктура, ясни комуникационни канали и взаимно доверие между работодател и служител. Когато имам възможност да работя от разстояние, се възползвам, тъй като съм убеден в неговата ефективност и ползи за всички страни в дългосрочен план.
Explore more
За какво е резервирано свободното ти време?
Свободното си време се стремя да разпределям така, че да отразява приоритетите ми, като най-важният сред тях е семейството. Моментите, прекарани с близките ми, са безценни.
Останалата част от свободното ми време е посветена на дейности, които ми помагат да си почина по-ефективно. Ценя разходките сред природата, които ми дават възможност да се откъсна от ежедневието и да се заредя с нова енергия. Не по-малко значими са и социалните контакти, разбира се. Затова се радвам и на срещите с приятелите ми.
Наред с това се стремя да продължа да се развивам професионално. Това включва целенасочена подготовка за нови сертификации в моята област, както и непрекъснато надграждане на знанията ми, свързани с последните технологии и тенденции.

Довърши изречението: „За мен работата приключва, когато…“
…е свършена качествено, в рамките на поставените срокове и всички дефинирани цели и изисквания са напълно удовлетворени.
На фона на скоростното технологично развитие как си представяш, че ще изглежда твоята работа след 10 години?
Представям си, че работата ми ще се трансформира, но ще запази и основните си принципи на ефективност, автоматизация и сътрудничество.
Ето няколко ключови аспекта, които очаквам:
Дълбока интеграция на изкуствен интелект (AI) и машинно обучение (ML). Очаквам AI/ML инструментите да бъдат не просто помощници, а неразделна част от ежедневието ми. Те ще поемат голяма част от рутинните анализи, прогнозирането на проблеми, автоматичното мащабиране на ресурси. Според мен моята роля ще се измести повече към проектирането, обучението и наблюдението на тези AI системи, както и към справянето с по-сложни извънредни ситуации, които изискват човешка намеса.
Хиперавтоматизация. Много от процесите, които днес все още изискват ръчна намеса или сложни скриптове, ще бъдат напълно автоматизирани. Това ще освободи време за по-стратегически задачи като оптимизация на разходите за облачни услуги на много по-гранулирано ниво, подобряване на енергийната ефективност на инфраструктурата и разработване на по-устойчиви и сигурни архитектури.
Фокус върху платформи за вътрешна разработка (Internal Developer Platforms – IDPs) и Platform Engineering. Очаквам да бъда по-ангажиран с изграждането и поддържането на още по-усъвършенствани вътрешни платформи, които предоставят на разработчиците инструменти и услуги as-a-service. Това ще им позволи да създават код по-бързо и по-сигурно. Мисля, че в тази среда DevOps специалистите ще действат като „инженери на платформи“, които осигуряват надеждност и ефективност.
DevSecOps by default. Интеграцията на сигурността във всеки етап от жизнения цикъл на разработката ще бъде още по-засилена и автоматизирана. Очаквам да работя с повече инструменти за мониторинг, автоматично прилагане на политики за сигурност и такива, които откриват уязвимости по-бързо, отколкото би го направил един IT специалист.
Размиване на границите и нужда от по-широки познания. Вероятно програмистите ще трябва да започнат да разбират по-дълбоко не само операциите и разработката, но и бизнес логиката, анализа на данни и дори етичните аспекти на технологиите, особено с навлизането на AI. Непрекъснатото учене и придобиването на нови умения вече са абсолютно критични.
Управление на все по-сложни системи. С развитието на технологии като edge computing, Internet of Things (IoT) и вероятно квантови изчисления в някаква начална фаза на приложение сложността на системите, които управляваме, ще нарасне експоненциално. Това ще изисква нови подходи към мониторинга, управлението и оркестрацията.