Ивайло Топчиев има близо 5 години опит в IT сектора и в момента е Senior Software Engineer в Cobuilder, но това далеч не е единственото му занимание.
Той е съосновател на платформата RongoChat, която автоматизира процеси, свързани с клиентско обслужване. В същото време е преподавател в SoftUni.
Сред нещата, които привличат интереса му професионално, е и .NET, затова влиза в ролята на водещ на предстоящата ни .NETworking Conference 2025 на 9 април! Ако си търсите работа, това е възможност да се срещнете и с водещи IT компании. А за следващото интервюто за работа, може да се подготвите с обучението на Ace.bg.
Но преди това – повече за Ивайло Топчиев ще разберете в поредицата ни „8 въпроса“.
Как се озова в IT индустрията? Какво те привлече към нея и кога се случи това?
Започнах да се занимавам с програмиране още в 10. клас. По това време имаше голям недостиг на IT специалисти, а Министерството на образованието, заедно със SoftUni и БАСКОМ, стартира програма, която целеше да подготви повече кадри за пазара.
Преди да се усетя, вече се бях записал, преминал входния изпит успешно и започнал обучението. Още от първия час разбрах, че това е „моето нещо“, и интересът ми нарасна още повече. Оттам нататък прекарвах часове всеки ден в експериментиране и надграждане на знанията си.
Не съм очаквал, че ще мога да започна работа веднага след обучението, но знаех, че постоянството е ключът към успеха. Другата ми страст – спортът – ме беше научил на един важен урок: не е важно да си най-талантливият, важно е да си най-постоянният и винаги да се стремиш да надминеш предишния си връх.
След много усилия успях да завърша програмата с отличие и веднага след 12. клас започнах първата си работа в IT сферата.
Какво те мотивира да заемеш позицията на Senior Software Engineer в Cobuilder?
Един мой много близък приятел, Стоян Шопов – име, което повечето хора в .NET средите вероятно познават, ми спомена, че в Cobuilder имат отворена позиция и че бих се вписал идеално в компанията. От него съм научил страшно много и продължавам да уча.

Още на интервюто усетих, че това е мястото, в което ще мога да се развивам. Не след дълго започнах работа и оттогава преминавам през предизвикателство след предизвикателство, позиция след позиция. Имах късмета да попадна в страхотен екип от професионалисти, с мениджър, който винаги ми даваше поле за изява, и ментор, който има изключителен поглед върху това как трябва да се разработва софтуер.
В момента позицията ми носи много отговорности – анализи и разработка на нови ключови функционалности, задаване на технологичната визия спрямо целите на компанията, но именно тези неща ме държат мотивиран и ме карат да не спирам да се развивам. Смело мога да кажа, че съм щастлив на работното си място и че получавам огромно поле за изява – за което съм изключително благодарен.

Какво намираш за най-лесно и за най-трудно в работата си?
Най-лесни за мен са задачите, които се изпълняват машинално – тези, при които решението е очевидно или лесно откриваемо. Те обаче не са ми сред любимите, защото липсват предизвикателството и моментът на загадката.
Най-трудните задачи са тези, които наистина те карат да се замислиш, да търсиш решения и да излезеш от зоната си на комфорт. Те са и най-удовлетворяващи, защото в края на процеса осъзнаваш, че си научил нещо ново и си решил поредния сложен проблем. Именно тези моменти правят работата ми толкова интересна.
Кои придобивки в компанията са най-полезни за теб?

В Cobuilder условията за работа са чудесни – гъвкаво работно време, свобода и голямо поле за изява, страхотни възможности за развитие, уникални партита и приятелска атмосфера.
Но едно от най-ценните неща за мен са хората. Отношенията между колегите са като в семейство – всички си помагаме и подкрепяме взаимно.
Също така компанията се стреми постоянно да се развива технологично и с отворени обятия приема новостите, което създава благоприятна среда за работа.
Какво мислиш за хоумофиса и възползваш ли се от него?
Определено това е моделът на работа, който предпочитам. Гъвкавостта и възможността да се затворя в собствения си офис ми помагат да се фокусирам по-добре и да бъда по-креативен. Това е нещо, от което се възползвам всеки ден.
Explore more
За какво е резервирано свободното ти време?
На първо място – за годеницата ми, с която мога да правя абсолютно всичко. На второ място – за различни видове спорт, защото те са ми дали страшно много.
Освен това се занимавам и с преподавателска дейност. Споделянето на знания винаги ми е носило удоволствие. Имам изяви на няколко платформи, като потребителската .NET група на DEV.BG, а също така съм част от преподавателския екип на SoftUni.
Преди време водих курса C# Basic в SoftUni, а от юни месец ще водя курса по Angular. Освен това с екипа на SoftUni подготвяме още един много готин курс, за който хората тепърва ще разберат. Очаквам с нетърпение да го представим!
Довърши изречението: „За мен работата приключва, когато…“
…когато знам, че съм направил нещата по най-добрия начин и съм удовлетворен от резултата.

Най-голямото удовлетворение за мен идва от това да успея да преведа бизнеса и бизнес нуждите в код. Вярвам, че това са две неразделни части в процеса на разработка на софтуерно решение, които трябва да вървят ръка за ръка.
Смятам, че все повече софтуерни инженери трябва да се насочват към изграждането на единен език с бизнес хората. Разбирането на техните нужди и правилното им прилагане в технологичната част е ключово за създаването на качествени и работещи решения.
На фона на скоростното технологично развитие как си представяш, че ще изглежда твоята работа след 10 години?
Представям си, че работата ми ще бъде също толкова интересна и предизвикателна, с още повече отговорности и възможности за развитие.
Скоростното технологично развитие никога не ме е плашило и не мисля, че ще ме изплаши в бъдеще. Нека и хората не се страхуват, че ще бъдат заменени от изкуствен интелект. Напротив, трябва да го приемем и използваме като инструмент, който може да ни помогне да станем още по-добри и незаменими в това, което правим.